Ulft, Netherlands

Duitse windmolens achter je huis, inwoners Ratum zijn verbijsterd

Inwoners van buurtschap Ratum bij Winterswijk voelen zich volledig overvallen. Er ligt een plan voor zeven grote windmolens aan de Duitse kant van de grens. De Nederlandse buren werden er niet over geïnformeerd en dat zorgt voor verbaasde en boze reacties.
Davie Klein Gunnewiek | 28 november 2023 16:07 | Aangepast op 28 november 2023 16:07
"We hebben het via de Duitse buren moeten horen", zegt het Winterswijkse VVD-raadslid Chiel Stemerdink en ook lid van de Werkgroep Windmolens Ratum. "Ik kreeg een appje van de buurman met de vraag: Weten jullie wat hier speelt?" Online vond Stemerdink het Duitse plan voor de zeven windmolens die tweehonderd tot 250 meter hoog worden. Ze stonden op een kaartje ingetekend langs de grens op slechts een paar honderd meter van een aantal woningen in de buurtschap Ratum.

"Blijkbaar werkt het zo in Duitsland dat je bij een plan al kaarten moet meesturen waar de windmolens op ingetekend staan", zegt Stemerdink. "Dan schrik je er behoorlijk van dat wij als Nederlanders niet op de hoogte zijn gebracht." Ook voor inwoner Frederike de Raat kwamen de plannen voor windmolens vlakbij Ratum als een verrassing: "Dit is toch ongelofelijk. Je houdt toch een beetje rekening met je buren. De Duitsers zouden ook moeten weten dat we hier een beschermd landschap hebben."

Stop op windmolenplannen
Winterswijk heeft zelf al een aantal jaren een stop op windmolenplannen. "En dan krijgen we wel een aantal mega windmolens hier pal over de grens. Dat kan toch niet", vindt De Raat. De Werkgroep Windmolens Ratum is niet tegen windmolens, maar wel tegen de plek waar de windmolens moeten komen. "Het coulisselandschap wordt ernstig aangetast", vindt Stemerdink.

'De grens is heel aanwezig'
Normaal wordt er veel samengewerkt tussen Winterswijk en haar Duitse buren, maar over het windmolenplan werd tot voor kort niet gesproken. Dat verbaast ook Sonderen, die Winterswijk vertegenwoordigt in de Euregio-raad: "We komen bij elkaar om spreekwoordelijk de grenzen weg te nemen, maar wat je nu pijnlijk ziet is dat de grens heel aanwezig is. Zo sterk zelfs dat Winterswijk in de Duitse kaartjes helemaal weggelaten is. Dat vind ik een gemiste kans."

Grote plannen
Sonderen hoopt dat er in de toekomst meer grensoverschrijdend wordt gesproken over grote plannen die impact hebben aan beide kanten van de grens: "We hebben goed contact met elkaar, dus ik heb de hoop dat we goede afspraken kunnen maken." Woensdagavond komen de windmolenplannen aan bod in de gemeenteraad van de Duitse buurgemeente Südlohn.

Protestactie voor raadsvergadering
Inwoners van Ratum mogen er niet inspreken, maar laten wel buiten van zich horen. "We roepen iedereen uit Ratum, maar ook uit Winterswijk en omgeving op om mee te gaan naar Oeding", zegt Stemerdink. "We gaan om 17.00 uur een protestactie houden buiten het gemeentehuis en daarna gaan we zien wat er wordt besloten." De Raad hoopt dat de Duitsers zich nog achter de oren zullen krabben: "We hopen dat we nog iets kunnen veranderen. Dat ze toch inzien dat het veel emoties oproept aan de Nederlandse kant van de grens."

Foto: Omroep Gelderland

Meest gelezen

Dit is de route van Koningsdag 2025 in Doetinchem

Nick Hermsen | Remco Geurts | Hidde Vinkenvleugel | 22 jan 2025 17:10

Lees ook

Luide oproep uit Winterswijk om steun juridisch verzet tegen desastreus besluit Duitse windturbines

Tot 3 februari hebben inwoners van Winterswijk en de gemeente de tijd om de bouw van inmiddels 12 ge...

Eerste natuurijs van 2025: schaatsers massaal naar Winterswijk

De vrijwilligers van de Winterswijkse IJsvereniging is het gelukt om als eerste in Nederland in 2025...

2 miljoen euro voor Zwembad Jaspers in Winterswijk voor renovaties

Zwembad Jaspers gaat in de maanden juli, augustus en half september sluiten om te renoveren en krijg...

Twee Winterswijkers aangehouden voor dealen harddrugs en wapenbezit

De politie Winterswijk heeft twee personen aangehouden voor onder andere het dealen van harddrugs. O...

Burgemeester bezoekt patiënten SKB in Winterswijk op oudejaarsdag

Burgemeester Joris Bengevoord heeft met zijn bezoek de eerste wens van de Wensboom in het Streekziek...

Politie vindt ruim 1300 kilo illegaal vuurwerk in Winterswijk, twee mannen aangehouden

De politie heeft dinsdag een 22-jarige man en een 38-jarige man aangehouden in Winterswijk vanwege h...