gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Dringen op de Markt in Winterswijk

e5453119e863080fa5b8b2e6ff8bd1c4

De Markt als warenmarkt, feestterrein of groot terras. Het college denkt, met het oog op het veranderende klimaat, ook nog eens aan extra bomen en waterpartijen. "Maar niet álles kan op de Markt", zegt wethouder Elvira Schepers. Het is dringen op de Markt in Winterswijk.

Domien Esselink |
Alle betrokken partijen, zoals horeca en marktkooplui, worden donderdag door de gemeente bijgepraat over mogelijke toekomstscenario's op en rond de Markt. Daarna is er een politiek forum over de herinrichting van de Markt, waarbij het parkeren een punt van discussie is. Het college komt in het najaar met een definitief voorstel richting de gemeenteraad.

De Markt is na de Butterfahrt na de Tweede Wereldoorlog het domein geworden van de warenmarkt, die een enorme trekker is voor de Duitsers uit het Ruhrgebied. Ze komen elke zaterdag massaal naar Winterswijk voor een Backfisch op de warenmarkt en de Gemütlichkeit in het winkelcentrum en de horeca.

"Winterswijk is mede groot geworden door de warenmarkt", zegt Koos Prins, marktkoopman met groente en fruit en voormalig voorzitter van de Marktvereniging. "We hebben goud in de vingers met de combinatie van markt, horeca en winkels. Dat willen we nog verder oppoetsen met een evenredige verdeling."

Hittebron
Dat besef is bij het college aanwezig, maar de Markt is inmiddels ook een hittebron geworden. Ondanks de realisatie van het groene Vrijheidspark met bomen en water moet de Markt ook 'koeler' worden. "Denk aan groen en water en groen tegen de gevels van de winkels. Dat absorbeert hitte en dat scheelt een paar graden in de winkels", zegt wethouder Wim Wassink.

Extra bomen op de Markt, waar dan? Inmiddels staat de grote feesttent aan de zuidkant van de Markt, voor het Volksfeest van dit weekeinde. Die beslaat bijna de volledige zuidzijde. Aan de noordkant worden ook twee grote tenten opgebouwd voor het Volksfeest, ook daar is amper ruimte voor extra bomen. Laat staan voor waterpartijen.

"Ik heb er wel begrip voor, maar het is geen kaal plein nu. En waar op de Markt is er ruimte voor?", zegt Prins, die tijdens de coronaperiode met de warenmarkt uitweek naar andere plekken in het centrum, zodat de horeca het gehele marktplein kon benutten voor terrassen om een deel van de gemiste omzet goed te kunnen maken. Het 'Winterswijkse Vrijthof' was een succes, maar wat Prins betreft hoeft de horeca zich niet rijk te rekenen.
"Wij hebben de Markt anderhalve dag. De horeca mag blij zijn dat ze de Markt vijf en een halve dag mag gebruiken", zegt de marktkoopman. Maar is het niet zo dat het aantal marktkramen afneemt omdat de marktkooplui geen opvolgers hebben? Dus als de warenmarkt inkrimpt zou dat kansen kunnen bieden aan de horeca.

Representatieve warenmarkt
"We hebben twee jaar lang, als gevolg van de corona, weinig gedaan om kooplui erbij te krijgen", zegt Prins. "Er moet een nieuwe marktverordening komen zodat we er een representatieve warenmarkt neer kunnen zetten. We willen de Markt weer vol hebben en dat moet vanaf begin volgend jaar gebeuren. De markt is economisch van groot belang voor Winterswijk."

De herinrichting van de Markt wordt een hele klus voor het nieuwe college. "Dat we met de Markt iets moeten doen met het oog op de klimaatadaptie, is wel zeker", zegt wethouder Schepers, die erkent dat het nieuwe plan er niet zomaar ligt. "Daar hebben we nog wel even voor nodig. Niet alles kan en daar moeten we een afweging in maken."

De warenmarkt wil van geen wijken weten. "We gaan de strijd aan met iedereen die de Markt in bezit wil nemen", zegt Prins, die altijd opkomt voor de belangen van de marktkooplui. "Waar het om gaat is dat ze praten over onze boterham."

Het college heeft inmiddels Akro Consult uit Leidschendam, ontwikkelaar in onder andere gebiedsontwikkelingen, in de arm genomen om naar de herinrichting van de Markt te kijken.
Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-11 at 16.14.17

Bisschop Ronald Cornelissen terug op vertrouwde grond tijdens Gaanderense kermis

De kermis in Gaanderen krijgt dit weekend bijzonder bezoek. Bisschop Ronald Cornelissen keert zondag terug naar zijn geboortedorp. Hij draagt in de St. Martinuskerk een speciale gildemis op vanwege het 155-jarig bestaan van schutterij St. Martinus.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 23.43.51

De Graafschap vecht zich naar de winst in Emmen

De Graafschap heeft met 1-2 gewonnen van FC Emmen. Het was een zwaarbevochten winst op de Oude Meerdijk, maar met name door een sterke teamspirit konden de drie punten uiteindelijk worden veiliggesteld.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 09.29.34 (2)

Wandeling in Wehl maakt zelfdoding bespreekbaar: 'Je voelt je gedragen door elkaar'

Een groep mensen zich verzamelden zich op de vroege vrijdagochtend voor een bijzondere wandeling in Wehl. Tijdens Walk into the Light liepen meer dan dertig deelnemers symbolisch van het donker naar het kleurrijke ochtendlicht. Onderweg werd gesproken over zelfdoding, verlies en moeilijke periodes, maar was er ook ruimte voor stilte en bezinning.

leegstand eibergen spiegeling lege winkelpanden

Kleine middenstand kwijnt weg door grenswinkelen: ‘Help ons, we zitten aan de taks’

Het is een noodkreet van Peter Stoverink, voorzitter van de Eibergse centrumondernemers, en wethouder Han Boer van Berkelland. Tijdens een bezoek van Tweede Kamerleden aan het centrum van Eibergen waarschuwen zij voor de gevolgen van grenswinkelen. “Ambachtelijke winkels en de kleine lokale middenstand kwijnen weg. Dat gebeurt niet alleen in Eibergen, maar ook in plaatsen als Neede en Groenlo. Het speelt langs de hele grens. Help ons, we moeten hier samen iets aan doen.”

GerritGaanderen0

Weerboer Gerrit voorspelt een weekend met twee gezichten

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Bij de kermis in Gaanderen voorspelt de weerboer een weekend met twee gezichten.

WhatsApp Image 2026-09-11 at 11.41.23

Enorme explosie Eibergen: politie start grootschalig onderzoek naar mogelijke aanslag

In de nacht van donderdag op vrijdag is de Eikenlaan in Eibergen opgeschrikt door een hevige explosie. Wat de oorzaak is van de explosie is niet bekend, de politie houdt wel rekening met een aanslag.