gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Doetinchemmers kunnen referendum starten

a98541f1b606534a4a7ab09978a1092d.jpg

Inwoners van de gemeente Doetinchem kunnen vanaf nu zelf gemakkelijker een referendum starten voor belangrijke onderwerpen. Het idee is van de SP, wiens voorstel donderdagavond met een nipte meerderheid door de gemeenteraad werd aangenomen.

Tijmen Gerritsen |
"Ik ben hier ontzettend blij mee", vertelt Hans Boerwinkel, fractievoorzitter van de lokale SP. "Dit zorgt voor een vergroting van de betrokkenheid en meer draagvlak voor het beleid." Inwoners kunnen zelf een referendum starten en daarnaast is het voor de raad mogelijk om de mening van de bevolking te peilen. "De binding tussen de gemeente en de bewoners van de gemeente wordt beter", meent Boerwinkel. Volgens de fractievoorzitter zijn er verschillende onderwerpen die zich goed kunnen lenen voor een referendum: "Vooral onderwerpen die de bevolking aangaan. Bijvoorbeeld bij een naamswijziging binnen de stad, daarbij is het gevoel van mensen belangrijk bij het nemen van een besluit."

Bij een derde van de gemeentes in Nederland is een referendum onder de inwoners mogelijk, zoals in de gemeente Winterswijk. Volgens Boerwinkel, die zestiende staat op de landelijke kandidatenlijst van de SP bij de Tweede Kamerverkiezingen, is het nog best ingewikkeld om nu een referendum aan te vragen. "Eerst moet je 250 handtekeningen inzamelen bij de inwoners van Doetinchem. Wanneer je dat haalt gaat het proces in gang en moet je vervolgens 750 handtekeningen binnenhalen, dus makkelijk gaat het niet."

'Valse verwachtingen'

Onder meer het CDA was tegen het voorstel, omdat het volgens fractiesecretaris Paul Hilferink kan leiden tot politieke spelletjes en het onnodig moeilijk maken voor inwoners. Hij heeft dan ook zijn bedenkingen: "De referendum vordering staat vol met moeilijke taal", zegt Hilferink. "Daarnaast creëer je hiermee valse verwachtingen, ongewenste uitkomsten zullen namelijk altijd weer genegeerd worden."

Foto: REGIO8

Lees ook

WhatsApp Image 2026-04-17 at 22.43.22.jpeg

De Graafschap stelt kwartfinale play-offs veilig

De Graafschap heeft vrijdagavond de tweede ronde van de play-offs veiliggesteld door op een sfeervolle Vijverberg te winnen van promovendus Cambuur. De Superboeren draaiden een 0-1 achterstand om tot een 3-1 overwinning.

image00003LB.jpeg

Amphion Open groeit uit tot broedplaats voor talent: 'Je komt er altijd beter uit'

Wat ooit begon als een talentenjacht, is inmiddels uitgegroeid tot een serieus ontwikkeltraject voor artiesten: het Amphion Open van het Doetinchemse theater. De focus ligt niet langer alleen op winnen, maar vooral op groeien als performer.

LuukDirkOrion.jpg

Orion Stars na feest en rust op jacht naar vijfde landstitel

Aan de vooravond van de play-offs richting het landskampioenschap volleybal oogt Orion Stars kalm, maar gefocust. De Doetinchemse volleybalploeg ontmoet zaterdagmiddag na elf dagen zonder officiële wedstrijd Sliedrecht Sport. De Achterhoekers gaan op jacht naar de vijfde landstitel.

MaartenDebat.jpg

Coalitievorming Doetinchem verloopt voorspoedig: 'Streven naar akkoord eind mei'

De coalitievorming in Doetinchem lijkt na een rumoerige start in rustiger vaarwater te zijn beland. Waar de verkenningsfase gepaard ging met flinke kritiek en teleurstelling, verlopen de gesprekken tussen de beoogde coalitiepartijen PRO, CDA, VVD en D66 voorspoedig. Voorzichtig wordt er gesproken over een coalitieakkoord dat eind mei kan worden gepresenteerd.

20250409 Kerk Ulft.jpg

Woontoren op Zwarte Plein Ulft van de baan, wel woningen bij Antoniuskerk

Het plan voor een woontoren met 25 appartementen op het Zwarte Plein in Ulft is van de baan. De gemeente Oude IJsselstreek kiest nu definitief voor woningbouw in en rond de Antoniuskerk aan de Dr. Ariënsstraat, zonder betrokkenheid van het terrein van schutterij De Eendracht.

Gerrit0.png

Gerrit Vossers voorspelt een koeler weekend met buien

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend door. Vanuit het buitengebied van Varsselder voorspelt hij een koeler weekend.