Ulft, Nederland
Terug

Doetinchem moet snijden om gat van negen miljoen euro te dichten

319f3c6c6f0e7b021942d327aa898976.jpg

De gemeente Doetinchem moet een gat van negen miljoen euro dichten om de begroting voor komend jaar sluitend te krijgen. Daarvoor moeten volgens de gemeente scherpe keuzes worden gemaakt. Ook de broekriem binnen de eigenlijke gemeentelijke organisatie wordt aangetrokken.

Davie Klein Gunnewiek |
“Het zijn financieel spannende tijden voor onze gemeente”, zegt wethouder financiën Henk Bulten. “Om gezond te blijven moeten we in 2024 en de volgende jaren scherpe keuzes maken, die helaas ook buiten de muren van ons stadhuis merkbaar zullen zijn.” Het tekort van negen miljoen is op te delen in twee stukken. Het eerste deel van zes miljoen komt door oplopende zorgkosten in het zogenoemde ‘sociaal domein.’ “Daarom halen we eenmalig vier miljoen uit onze spaarpot om dit gat te dichten. Gelukkig is deze nog goed gevuld”, aldus Bulten. In de algemene reserve zit nog bijna 39 miljoen euro.

Om de kosten niet nog meer uit de hand te laten lopen zijn er maatregelen nodig. “We gaan eerder met mensen in gesprek en proberen al preventief wat te doen, voordat mensen zorg nodig hebben”, zegt Bulten. “Natuurlijk blijven we ook de echte zorg leveren, maar we kijken wel hoe dit efficiënter kan.” Zo probeert de gemeente de overige twee miljoen te besparen door mensen meer gebruik te laten maken van algemeen toegankelijke zorgvoorzieningen.

Inflatie en stijgende lonen
Het tweede deel van het tekort, ongeveer drie miljoen euro, wordt veroorzaakt door inflatie en stijgende lonen bij personeel van de gemeente. “Daarom gaan we in onze eigen organisatie, met daarbij Buha en Buurtplein, ook 800.000 euro bezuinigen door werkprocessen anders in te richten”, aldus wethouder Bulten. Ook wordt er in 2024 een half miljoen bezuinigd op de vaste lasten en onderzoekt de gemeente hoe ze in 2025 de subsidies met 750.000 kan verminderen. “We hopen dat partijen gaan samenwerken en de ontwikkeling van onderaf in gang wordt gezet”, zegt Bulten.

Investeren in groei
Ondanks het tekort blijft de gemeente investeren en staat de ambitie om te groeien naar 70.000 inwoners nog fier overeind. Daarvoor moeten voorzieningen op peil worden gehouden en meer woningen worden bijgebouwd. “Denk daarbij bijvoorbeeld aan de ontwikkeling van de Spoorzone en de binnenstad”, zegt Bulten. Ook zet de gemeente in op ontmoeting en wil dat per wijk anders aanpakken. “Waar in de ene wijk behoefte is aan een bankje om koffie op te drinken, kan het in een andere wijk gaan om een buurtbarbecue.”

Ook wil de gemeente een impuls geven aan de cultuursector. "Dit doen we in samenwerking met onze regiogemeenten en de provincie die het ook als speerpunt heeft gemaakt", zegt Bulten. Daarbij maken we gebruik van cofinanciering en delen we samen de financiën."

De Vijverberg
Verder wil de gemeente de wegen rondom stadion De Vijverberg aanpakken en de voetgangerstunnel bij de wijk De Hoop verbeteren. Ook hoopt de gemeente in 2024 te kunnen starten met de bouw van een circulair ambachtscentrum, nabij het huidige Buha-pand. “Daarbij wordt het afval gesorteerd, soort bij soort, en uiteindelijk worden er grondstoffen van gemaakt”, zegt Bulten. “Mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt moeten er een plek krijgen en ook het Graafschap College is er op een educatieve manier bij aangehaakt.”

De komende periode praat de gemeenteraad over de begroting en kunnen nog wijzigingen worden doorgevoerd. De begroting voor 2024 wordt vervolgens in november vastgesteld.

Foto: REGIO8

Lees ook

Fietspad.jpg

Gemeente koopt eigen fietspad in Silvolde voor 185 euro: papierwerk duurder dan asfalt

Oude IJsselstreek heeft een stuk fietspad in Silvolde gekocht voor 185 euro. Daarmee is de gemeente eindelijk eigenaar van een fietspad dat er al jaren ligt, dagelijks wordt gebruikt en al die tijd al door de gemeente werd onderhouden. Alleen juridisch gezien was het nog niet van haar.

IMG_5570.jpeg

Jongeren vernielen kunstwerk ‘Die Badende’ in Eibergen

Het kunstwerk ‘Die Badende’ in Eibergen is vorige week vernield door een groep jongeren. Het beeld stelt een vrouw voor die zich in een houding bevindt alsof ze bijna een duik in de Berkel wil nemen, waar het kunstwerk bij staat. De vernieling volgde op een woordenwisseling bij de nabijgelegen golfbaan.

Zaal Bronckhorst.png

Terugblik op raadsperiode Bronckhorst: grote dossiers, geklapte coalitie en afsplitsingen

Inwoners van Bronckhorst mogen op 18 maart weer naar de stembussen voor de gemeenteraadsverkiezingen. In aanloop daarnaartoe blikken we terug op de afgelopen raadsperiode en de onderwerpen die het politieke debat tussen 2022 en 2025 het meest hebben bepaald. Grote dossiers als windenergie, asielopvang, woningbouw en landbouw zorgden niet alleen voor inhoudelijke discussies, maar hadden ook zichtbaar invloed op de verhoudingen binnen de gemeenteraad.

Kaars overlijden.jpg

Verslagenheid bij sportclub Eefde na dodelijk ongeval

Alle wedstrijden van sportclub Eefde zijn vandaag afgelast, na het ongeluk van vrijdag op zaterdagnacht waarbij twee jongens uit Eefde om het leven kwamen, meldt Omroep Gelderland. De twee dodelijke slachtoffers waren betrokken bij de sportclub. Op Facebook schrijft de club dat alle leden vanmiddag welkom zijn in de kantine om troost bij elkaar te zoeken.

Ted-.jpeg.JPG

Clubman Van de Pavert langer verbonden aan De Graafschap: 'Ted kent de club door en door'

Clubicoon Ted van de Pavert blijft ook de komende jaren verbonden aan zijn jeugdliefde De Graafschap. De oud-verdediger van de Superboeren heeft zijn contract als hoofdtrainer binnen de jeugdopleiding met twee seizoenen verlengd.

sHeerenbergExplosiegevaar0.png

Burgemeester sluit woning ’s-Heerenberg na vondst ‘materialen’

De burgemeester van de gemeente Montferland, Anne-Marie Fellinger, heeft een woning aan de Krokusstraat 22 in ’s-Heerenberg gesloten. Het gaat om de bewuste woning waardoor vorige week zondag en maandag meerdere andere woningen ontruimd moesten worden.