gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Doetinchem met asielzoekers in wachtkamer, maar rechter geeft hoop

ec44f87bcb91b5d42b6cfbcd021a8e2e

Doetinchem wil asielzoekers aan betaald werk helpen, maar is daarvoor afhankelijk van goedkeuring van het Rijk. Het voorbereidende programma bij het sociale werkbedrijf Laborijn loopt inmiddels enkele weken, binnen een maand hoopt wethouder Jorik Huizinga duidelijkheid van de minister te hebben.

Jasper Hazelaar |
Op dit moment wordt op het Doetinchemse gemeentehuis gewerkt om de precieze vorm van de proef voor betaald werk op papier te zetten. Tegelijkertijd is bij Laborijn gestart om asielzoekers met onder meer taalles en een oriëntatie op de arbeidsmarkt voor te bereiden op het werk. “Voor we het plan indienen, willen we precies uitwerken welke belemmeringen we nog zien”, zegt wethouder Huizinga. Vervolgens is het aan Minister Van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om toestemming te geven. “Die maand is realistisch”, zegt Huizinga. “Dan hebben we het in ieder geval voorgelegd. Ik ga vervolgens niet over de reactietermijn van de minister.”

Doetinchem staat niet alleen in de ambitie om asielzoekers aan betaald werk te helpen. Inmiddels hebben meerdere gemeenten volgens de Doetinchemse wethouder aangegeven met de proef mee te willen doen, waaronder Winterswijk. Daar werd donderdagavond unaniem een motie aangenomen door de gemeenteraad. “Ik vind het leuk dat Winterswijk ook die stap zet”, zegt Huizinga. “Zij hebben natuurlijk een asielzoekerscentrum. Daar zit dus ook echt een groep die ervoor in aanmerking komt. Bovendien heeft de rechter deze week een van de belangrijkste belemmeringen weggenomen.”

Rechtbank Gelderland
De rechtbank besloot dat asielzoekers niet slechts 24 weken per jaar mogen werken, zoals nu in de wet staat. De angst bestaat dat het dan lastiger wordt om mensen terug te sturen naar hun thuisland, maar de rechter ging daar niet in mee. “Als een asielzoeker tijdens zijn asielprocedure werkt bevordert dit de integratie in Nederland als de asielaanvraag wordt toegekend”, meldt de rechtbank, die de angst niet ziet, omdat een afgewezen asielzoekers geen werkvergunning meer krijgt. “Van belemmering van de terugkeer van asielzoekers is daarom geen sprake.”

‘Belangrijkste belemmering’
“Die 24 weken-eis was wel echt een van de belangrijkste belemmeringen”, zegt wethouder Huizinga. “Die maakt het niet mogelijk dat asielzoekers volledig toegang tot de arbeidsmarkt hebben.” De uitspraak is echter nog niet in nieuwe wetgeving gegoten. “Dus wij zouden als we nu starten niet in lijn met de wet handelen”, legt Huizinga uit. “Maar wij hebben wel het idee dat we het met deze uitspraak in handen kunnen doen. Wij hopen dus dat de minister enthousiast reageert.”

Foto: REGIO8

Lees ook

112Doetinchem

Brand in groenstrook Doetinchem: aangifte tegen daders gedaan

Een stuk bosschage langs de Oostelijke Randweg in Doetinchem is dinsdagmiddag afgebrand. Dit gebeurde nadat vier jongeren daar met vuur speelden. Eén van de vier jongeren bleef ter plaatse, terwijl de andere drie wegvluchtten.

04 Sluis de Pol0

Historische maatregel; sluizen Oude IJssel voor het eerst op slot

Sluis de Pol bij Gaanderen en sluis Doesburg gaan op slot. Waterschap Rijn en IJssel zet de enige twee sluizen van de Oude IJssel dicht om te voorkomen dat er te veel water uit de rivier loopt. Het is een historisch ingrijpen, nooit eerder gingen de sluizen volledig dicht voor de recreatievaart.

SterrenwachtZon

‘Bescherm je ogen’: Achterhoek maakt zich op voor zonsverduistering

Na 27 jaar kan de Achterhoek zich weer opmaken voor een bijzonder fenomeen. Woensdagavond is er namelijk een zonsverduistering van 90 procent te zien. Een kans als deze laat volgens sterrenwacht Lochem nog tientallen jaren op zich wachten.

BloemenHalen10

Logistieke operatie in Varsseveld: 1600 kratten met bloemen voor het corso aangekomen

Het is jaarlijks een hele logistieke operatie. De organisatie van het Volksfeest Varsseveld haalt in de week van de optocht maar liefst 1600 kratten met bloemen naar het dorp, bedoelt voor de wagenbouwers. Maandagavond werd er begonnen met ophalen in Lichtenvoorde en Winterswijk. Later volgen nog Rekken, Beltrum en het Brabantse Zundert.

WhatsApp Image 2026-08-11 at 11.58.25

Auto brandt volledig af op rotonde in Gendringen

Een auto is dinsdagochtend volledig afgebrand op een rotonde in Gendringen. De bestuurder van het voertuig is met spoed naar het ziekenhuis gebracht. Het slachtoffer had brandwonden.

NUB-Auto-Neede1

Auto belandt in sloot in Neede

Dinsdagochtend is een auto in Neede in een sloot belandt. Bij het incident is niemand gewond geraakt.