gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Doetinchem met asielzoekers in wachtkamer, maar rechter geeft hoop

ec44f87bcb91b5d42b6cfbcd021a8e2e.jpg

Doetinchem wil asielzoekers aan betaald werk helpen, maar is daarvoor afhankelijk van goedkeuring van het Rijk. Het voorbereidende programma bij het sociale werkbedrijf Laborijn loopt inmiddels enkele weken, binnen een maand hoopt wethouder Jorik Huizinga duidelijkheid van de minister te hebben.

Jasper Hazelaar |
Op dit moment wordt op het Doetinchemse gemeentehuis gewerkt om de precieze vorm van de proef voor betaald werk op papier te zetten. Tegelijkertijd is bij Laborijn gestart om asielzoekers met onder meer taalles en een oriëntatie op de arbeidsmarkt voor te bereiden op het werk. “Voor we het plan indienen, willen we precies uitwerken welke belemmeringen we nog zien”, zegt wethouder Huizinga. Vervolgens is het aan Minister Van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om toestemming te geven. “Die maand is realistisch”, zegt Huizinga. “Dan hebben we het in ieder geval voorgelegd. Ik ga vervolgens niet over de reactietermijn van de minister.”

Doetinchem staat niet alleen in de ambitie om asielzoekers aan betaald werk te helpen. Inmiddels hebben meerdere gemeenten volgens de Doetinchemse wethouder aangegeven met de proef mee te willen doen, waaronder Winterswijk. Daar werd donderdagavond unaniem een motie aangenomen door de gemeenteraad. “Ik vind het leuk dat Winterswijk ook die stap zet”, zegt Huizinga. “Zij hebben natuurlijk een asielzoekerscentrum. Daar zit dus ook echt een groep die ervoor in aanmerking komt. Bovendien heeft de rechter deze week een van de belangrijkste belemmeringen weggenomen.”

Rechtbank Gelderland
De rechtbank besloot dat asielzoekers niet slechts 24 weken per jaar mogen werken, zoals nu in de wet staat. De angst bestaat dat het dan lastiger wordt om mensen terug te sturen naar hun thuisland, maar de rechter ging daar niet in mee. “Als een asielzoeker tijdens zijn asielprocedure werkt bevordert dit de integratie in Nederland als de asielaanvraag wordt toegekend”, meldt de rechtbank, die de angst niet ziet, omdat een afgewezen asielzoekers geen werkvergunning meer krijgt. “Van belemmering van de terugkeer van asielzoekers is daarom geen sprake.”

‘Belangrijkste belemmering’
“Die 24 weken-eis was wel echt een van de belangrijkste belemmeringen”, zegt wethouder Huizinga. “Die maakt het niet mogelijk dat asielzoekers volledig toegang tot de arbeidsmarkt hebben.” De uitspraak is echter nog niet in nieuwe wetgeving gegoten. “Dus wij zouden als we nu starten niet in lijn met de wet handelen”, legt Huizinga uit. “Maar wij hebben wel het idee dat we het met deze uitspraak in handen kunnen doen. Wij hopen dus dat de minister enthousiast reageert.”

Foto: REGIO8

Lees ook

Brand Vrachtwagen Gelselaar.jpg

Vrachtwagen uitgebrand in Gelselaar, politie vermoedt brandstichting

Een vrachtwagen is in de nacht van maandag op dinsdag aan de Bollertweg in Gelselaar volledig uitgebrand. De politie is een onderzoek gestart naar de oorzaak van de brand, mogelijk is die aangestoken.

180dfe50-b331-4cc8-8f0e-a649148e568a.jpg

Motorrijder rijdt ree aan en komt hard ten val in Vorden

Een motorrijder is in Vorden hard ten val gekomen nadat hij een overstekende ree heeft aangereden. Het slachtoffer is met onbekend letsel meegenomen naar het ziekenhuis.

De Huet 1 (003).png

Sité verduurzaamt ruim 400 woningen in Doetinchem en Gaanderen

Sité Woondiensten gaat ruim 400 woningen in de gemeente Doetinchem opknappen en verduurzamen. Veel woningen zijn toe aan energiebesparende maatregelen en bij een groot deel moeten de daken worden aangepakt. De werkzaamheden starten dit jaar.

WhatsApp Image 2026-03-10 at 13.36.40.jpeg

Geen gewonden bij kop-staartbotsing bij Laag-Keppel

Op de Wehlsedijk bij Laag-Keppel heeft dinsdagochtend een kop-staarbotsing plaatsgevonden. Bij de botsing zijn geen gewonden gevallen.

BandenBMW2.jpg

Wielen van tientallen auto's gejat na inbraak bij BMW-dealer in Doetinchem

Bij een BMW-dealer in Doetinchem zijn afgelopen weekend bij tientallen auto’s de wielen gestolen. Hoe groot de schade voor het bedrijf precies is, is op dit moment nog niet bekend.

Doetinchem fietsen rotonde auto.png

Fietsveiligheid verbeterd in Doetinchem, maar nog altijd 'code oranje'

Geen code rood meer, maar volgens de Doetinchemse Fietsersbond is er nog veel ruimte voor verbetering. In het onderzoek Fietsgemeente van het jaar kleurt Doetinchem oranje, terwijl het overgrote deel van de Achterhoek groen is.