gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Doetinchem met asielzoekers in wachtkamer, maar rechter geeft hoop

ec44f87bcb91b5d42b6cfbcd021a8e2e

Doetinchem wil asielzoekers aan betaald werk helpen, maar is daarvoor afhankelijk van goedkeuring van het Rijk. Het voorbereidende programma bij het sociale werkbedrijf Laborijn loopt inmiddels enkele weken, binnen een maand hoopt wethouder Jorik Huizinga duidelijkheid van de minister te hebben.

Jasper Hazelaar |
Op dit moment wordt op het Doetinchemse gemeentehuis gewerkt om de precieze vorm van de proef voor betaald werk op papier te zetten. Tegelijkertijd is bij Laborijn gestart om asielzoekers met onder meer taalles en een oriëntatie op de arbeidsmarkt voor te bereiden op het werk. “Voor we het plan indienen, willen we precies uitwerken welke belemmeringen we nog zien”, zegt wethouder Huizinga. Vervolgens is het aan Minister Van Gennip van Sociale Zaken en Werkgelegenheid om toestemming te geven. “Die maand is realistisch”, zegt Huizinga. “Dan hebben we het in ieder geval voorgelegd. Ik ga vervolgens niet over de reactietermijn van de minister.”

Doetinchem staat niet alleen in de ambitie om asielzoekers aan betaald werk te helpen. Inmiddels hebben meerdere gemeenten volgens de Doetinchemse wethouder aangegeven met de proef mee te willen doen, waaronder Winterswijk. Daar werd donderdagavond unaniem een motie aangenomen door de gemeenteraad. “Ik vind het leuk dat Winterswijk ook die stap zet”, zegt Huizinga. “Zij hebben natuurlijk een asielzoekerscentrum. Daar zit dus ook echt een groep die ervoor in aanmerking komt. Bovendien heeft de rechter deze week een van de belangrijkste belemmeringen weggenomen.”

Rechtbank Gelderland
De rechtbank besloot dat asielzoekers niet slechts 24 weken per jaar mogen werken, zoals nu in de wet staat. De angst bestaat dat het dan lastiger wordt om mensen terug te sturen naar hun thuisland, maar de rechter ging daar niet in mee. “Als een asielzoeker tijdens zijn asielprocedure werkt bevordert dit de integratie in Nederland als de asielaanvraag wordt toegekend”, meldt de rechtbank, die de angst niet ziet, omdat een afgewezen asielzoekers geen werkvergunning meer krijgt. “Van belemmering van de terugkeer van asielzoekers is daarom geen sprake.”

‘Belangrijkste belemmering’
“Die 24 weken-eis was wel echt een van de belangrijkste belemmeringen”, zegt wethouder Huizinga. “Die maakt het niet mogelijk dat asielzoekers volledig toegang tot de arbeidsmarkt hebben.” De uitspraak is echter nog niet in nieuwe wetgeving gegoten. “Dus wij zouden als we nu starten niet in lijn met de wet handelen”, legt Huizinga uit. “Maar wij hebben wel het idee dat we het met deze uitspraak in handen kunnen doen. Wij hopen dus dat de minister enthousiast reageert.”

Foto: REGIO8

Lees ook

TreinDE10

Onderzoek naar nieuwe treinverbinding met Duitsland

NS onderzoekt samen met Deutsche Bahn of er een extra internationale intercity kan gaan rijden tussen Nederland en het Duitse Ruhrgebied, met een stop in Arnhem. Dit kan voor reizigers uit de Achterhoek de OV-verbinding met Duitsland flink verbeteren.

Gemeentehuis Bronckhorst10

Nog voor het zomerreces duidelijkheid over coalitie Bronckhorst

GBB, PRO Bronckhorst, VVD en D66 verwachten nog voor het zomerreces een coalitieakkoord en een nieuw college te presenteren. Dat liet GBB-fractievoorzitter Robbert van Velsen donderdagavond weten tijdens een update aan de gemeenteraad.

FlexFlitserBoetes

Beruchte flitspaal Rijksweg in Gaanderen bezorgt inwoner zes verkeersboetes

Een flexflitser in Gaanderen houdt de gemoederen van inwoners al weken bezig. Ook op twee andere locaties in de gemeente Doetinchem moet hard rijden worden teruggedrongen. Henk te Mebel (74) was in mei zes keer de sjaak aan de Rijksweg. Zijn boeteteller staat nu op 778 euro.

OranjekoortsDTC2

Oranjekoorts moet nog op gang komen in Doetinchem: ‘Eerst de groepsfase overleven'

Het wereldkampioenschap voetbal is officieel van start. Nederland trapt het toernooi zondagavond af met de groepsfasewedstrijd tegen Japan. Toch lijkt de Oranjekoorts nog niet overal toegeslagen.

Glasvezel20

Glasvezelbelofte in Emmerich eindigt in teleurstelling: stad zoekt nieuwe uitweg

De grote glasvezelbelofte voor Emmerich am Rhein valt grotendeels in duigen. Het bedrijf Unsere Grüne Glasfaser, kortweg UGG, heeft besloten de uitrol voor het grootste deel stop te zetten. Burgemeester Claudia Lindlahr betreurt dat zeer. De stad beëindigt nu de samenwerking met het telecombedrijf.

Gekantelde trekker Meddo 2

Trekker met bestrijdingsmiddelen gekanteld in Meddo

Een trekker met veldspuit is vrijdagmiddag op de Meddoseweg bij Meddo gekanteld. De bestuurder moest uitwijken voor een tegemoetkomende vrachtwagen, maar kwam daarbij in de berm terecht. Door de zachte berm is de trekker op zijn kant terechtgekomen.