gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Doetinchem in afwachting van komst asielzoekers

3df394410a828bfeafc868c6d3d42222

Vanaf volgende week zondag kunnen meer dan tweehonderd asielzoekers een tijdelijk thuis vinden in Doetinchem. De opvanglocatie bij het centraal station opent de deuren, maar hoeveel mensen er precies komen, kan pas op de dag zelf duidelijk worden.

Jasper Hazelaar |
Op het terrein aan de Ambachtstraat staan enkele van de in totaal 45 ‘units’ inmiddels klaar om maximaal 225 personen op te vangen. In elk van deze containers kunnen vijf personen verblijven. Gemeente Doetinchem wacht af wat er volgende week zondag, als de locatie opent, per bus aankomt. Wel is er een verzoek bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) neergelegd. “Wij hebben vooral plekken waar we gezinnen goed een plek kunnen bieden, dus zorg voor een goede mix”, zo omschrijft een woordvoerder van Doetinchem de wens die is neergelegd. “Maar uiteindelijk bepaalt het COA wat er onze kant uitkomt en waarschijnlijk weten we dat pas heel kort van te voren.”

Vanwege het tekort aan opvangplaatsen in Nederland, wordt er veel geschoven met asielzoekers, waardoor het lang onduidelijk blijft wie er komt. “Ga er maar vanuit dat het een mix is van gezinnen met kinderen en alleenstaande mannen”, zegt een woordvoerder van het COA. “En qua nationaliteit geldt dat ook. Mensen uit Syrië en Jemen, wellicht Eritrea en Afghanistan. Het kan zijn dat er mensen rechtsreeks vanuit Ter Apel komen, maar het kan ook vanuit andere noodopvanglocaties komen. Dat wordt vaak op de korte termijn beslist omdat de nood nu zo hoog is.”

Beveiligers en dagbesteding
Gemeente Doetinchem heeft zich voorbereid door beveiligers in te huren en dagbesteding aan te bieden. Nadat de asielzoekers aankomen, worden ze eerst gescreend. “Ook zodat we weten wie we binnenkrijgen”, vertelt een woordvoerder. “Je gaat dan mensen screenen op wat bij elkaar past. Alle alleenstaande jongemannen hebben ze bij de opvang in Maashorst bijvoorbeeld tegenover de beveiliging geplaatst. Je kijkt wie elkaars taal spreekt, kunnen ze elkaar helpen…”

'Duimpjes en boze snoetjes'
In hoeverre de opvang wordt gedragen door omwonenden, vindt de gemeente lastig aan te geven. “Op social media zie je dan duimpjes en boze snoetjes voorbij komen, maar dat wil ik niet representatief noemen, want de stille meerderheid laat zich niet horen”, zegt de woordvoerder, die verwijst naar een rapport van de NCTV over de vluchtelingenopvang. “Naar aanleiding van de bekendmaking hebben we wel veel mensen gehoord die een aanbod voor hulp doen.”

Volgende week vrijdag, vlak voor de opening van de locatie, zijn buurtbewoners welkom voor een inloopdag.

Foto: Gemeente Doetinchem

Lees ook

WhatsApp Image 2026-06-25 at 16.52.05

Eenzijdig ongeval bij afrit A18 bij Didam, bestuurder meegenomen naar ziekenhuis

Door een eenzijdig ongeval met een auto op de Bievankweg bij Didam is donderdagmiddag een flinke verkeershinder ontstaan. De bestuurder van het voertuig werd mogelijk onwel en is meegenomen naar het ziekenhuis.

Zon0

KNMI geeft weeralarm af vanwege extreme hitte: code rood in Achterhoek

Het KNMI heeft vanaf donderdagnacht 00.00 uur tot en met vrijdagavond 23.00 uur code rood afgegeven voor acht provincies in Nederland, waaronder ook Gelderland. Er was al code oranje afgegeven vanwege extreme hitte, dit is nu opgeschaald.

Veva10

VeVa-studenten marcheren door Doetinchem voor veteranen: ‘Zij vochten voor onze vrijheid’

Tientallen Veiligheid en Vakmanschap-studenten (VeVa) van het Graafschap College marcheerden donderdag door de Doetinchemse binnenstad. Tijdens de mars moeten studenten van de opleiding laten zien bereid te zijn verantwoordelijkheid te nemen voor onze vrijheid en veiligheid. Daarnaast willen ze hun waardering laten zien voor veteranen die zich hebben ingezet voor Nederland.

Zon0

Code rood in Duitsland: hitte zorgt voor opvallend grensverschil

Code rood in westelijk Duitsland, code oranje in Nederland. Voor de gebieden Kreise Borken, Kleve en Wesel werd die waarschuwing vanmorgen al om 11.00 uur afgegeven, met het dringende advies: blijf binnen, ga niet op pad. Daarbij werd ook gewezen op de risico’s als je dat toch doet. Aan Nederlandse zijde bleef de kleur vooralsnog op oranje staan. In principe is het hier net zo onaangenaam als in Bocholt of Emmerich, maar de waarschuwing is minder strikt.

Schermafbeelding 2026-06-25 143543

Nieuw spoor in grensgebied: onderzoek naar verdwijning Borculoër Wico van Leeuwen

De politie heeft mogelijk een nieuw aanknopingspunt gevonden in het onderzoek naar de verdwijning en vermoedelijke dood van de 48-jarige Wico van Leeuwen uit Borculo. Duitse en Nederlandse politieagenten hebben maandag onderzoek gedaan in een natuurgebied bij het Duitse Vreden.

DierenWarmte0

Extreme hitte vraagt om extra maatregelen voor dieren in de Achterhoek

De afgelopen dagen steeg het kwik in de Achterhoek naar tropische temperaturen. Niet alleen Achterhoekers hebben moeite met de hitte, ook dieren hebben het erg warm. Bij het dierencentrum Achterhoek in Doetinchem stijgt de temperatuur in het gebouw al snel, waardoor medewerkers voorzorgsmaatregelen moeten nemen om de dieren het zo aangenaam mogelijk te maken.