gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Documentaire over festival de Zwarte Cross

d638ecae3d6c48fc891fbe690f242db8

Lars Gierveld en Floor van der Kemp hebben een documentaire gemaakt over de Zwarte Cross. De film legt uit hoe een crossfeestje in het buitengebied van Hummelo uitgroeide tot het grootste festival van Nederland met bijna 230.000 bezoekers.

Jasper Hazelaar |
Kijkers kunnen een inkijkje verwachten in het verleden van het roemruchte festival. Zo is er amateurbeeld gebruikt van de vader van Hendrik-Jan Lovink, die er al bij de allereerste Zwarte Cross in 1997 bij was. Ook geeft het een blik in de organisatie achter de Zwarte Cross, zo waren de makers te gast toen Lovink zijn afscheid aankondigde en toen de overname door Superstruct bekend werd gemaakt. “Alle deuren zijn opengegaan”, zegt documentairemaker Gierveld, die zelf als geboren Groenloër een warme band heeft met het festival. “We wilden er niet alleen zijn op de mooie momenten en daar hebben we afspraken over gemaakt. We waren op een gegeven moment kind aan huis met de camera.”

De film volgt oprichters Lovink, Gijs Jolink en Ronnie Degen vanaf de Zwarte Cross in 2019, toen er een mediastorm uitbrak vanwege al dan niet discriminerende bordjes. Met name over ‘Allah’s Afbakhar’ ontstond de nodige commotie. “Wat er toen gebeurde, vond ik als documentairemaker heel interessant”, zegt Gierveld. “Het festival, dat geen racistische intenties heeft, werd toen in één keer een soort arena van de polarisatie in Nederland. Ik was heel benieuwd hoe de mensen achter de Zwarte Cross ermee om gingen.”

Première in Tuschinski
De documentaire ‘Zwarte Cross: Vaak Bu-J Te Bang’ gaat op zondag 9 oktober in première bij Pathé Tuschinski. Daarna is hij te zien in andere bioscopen en via streamingsdienst Videoland. Waarom de eerste vertoning in Amsterdam is? “Het is het grootste festival van Nederland, niet alleen van de Achterhoek. Het is meer dat de Achterhoek via de Zwarte Cross zijn vleugels over Nederland heeft uitgespreid”, vindt Gierveld. “Wat is dan lekkerder dan om midden in de hoofdstad de première plaats te laten vinden?”

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Foto: Lot of Brands

Lees ook

WhatsApp Image 2026-06-21 at 13.52.36

De Graafschap trapt seizoen af met duidelijke ambities en aast op langer verblijf Niemeijer

De Graafschap is zondagmiddag op de velden van ZZC ’20 in Zelhem begonnen aan de voorbereiding op een nieuw seizoen in de Keuken Kampioen Divisie. Onder leiding van de nieuwe hoofdtrainer Thomas Duivenvoorden werd de toon met een pittige en energieke training, gelijk gezet.

GemeentehuisLochem

Samenwerking in Lochem moet jongeren helpen met hun mentale gezondheid

De gemeente Lochem, Welzijn Lochem en het Staring College in Lochem gaan meerdere jaren samenwerken om de mentale gezondheid, weerbaarheid en ontwikkeling van jongeren te versterken. Volgens de gemeente staat de mentale gezondheid van jongeren ook in Lochem onder druk.

Netterdense deelt persoonlijke levensverhaal in dichtbundel: 'Hoop dat mensen er troost uit halen'

Om ingrijpende gebeurtenissen uit haar leven een plekje te kunnen geven, begon Minke Grob-Geurtsen uit Netterden met het schrijven van gedichten. Wat startte als een manier om haar emoties te verwerken, groeide uit tot haar eerste eigen dichtbundel: ‘Regenboog Zonder Regen’. Met haar gedichten wil ze onderwerpen die vaak onbesproken blijven bespreekbaar maken en anderen hoop, troost en herkenning bieden.

Zelhem vlees politie Omroep GLD

Kilo’s vlees verdwijnen onder kleding van vleesliefhebbers in Zelhem

Vier mannen gaan in een supermarkt in Zelhem opvallend te werk. Ze stoppen grote hoeveelheden vleespakketten onder hun kleding en verlaten de winkel zonder af te rekenen.

GerritsWeerpraot20

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een tropisch begin van de zomer

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit Halle-Nijman voorspelt de weerboer een tropisch begin van de zomer.

WhatsApp Image 2026-06-19 at 12.38.18

Wiebe Nelissen nieuwe teammanager De Graafschap na jaren bij Vitesse en AZ

Wiebe Nelissen (36) is gepresenteerd als nieuwe teammanager van het eerste herenteam van De Graafschap. Bij de Doetinchemse voetbalclub wordt hij ook manager communicatie en pers. Nelissen staat nu nog onder contract bij AZ in Alkmaar als Hoofd Persvoorlichting.