gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Das en Boom kritisch op onderzoek rond opvanglocatie Vorden

be96e748f7b9e7a52c6ddca832ac019f

Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) wil een opvanglocatie voor asielzoekers realiseren aan de Kerkhoflaan/Bedrijvenweg in Vorden. De instantie dacht daar mogelijk geen flora- en fauna-omgevingsvergunning voor aan te hoeven vragen, maar door de vondst van twee dassenburchten, op zo´n tweehonderd meter afstand, van het plangebied komt daar mogelijk verandering in.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op
“Als het gaat om een locatie waar een azc komt ben ik altijd heel huiverig als het gaat om een melding van dassen”, zegt Marc Moonen van stichting Das en Boom. “Niet al die meldingen kan ik serieus nemen, maar deze burcht kende ik nog niet.” Moonen bevestigt het bestaan van de dassenburchten in de nabijheid van de planlocatie. Hij is kritisch op het adviesbureau dat in april van dit jaar, in een rapport voor het COA, schreef dat ‘gezien de afwezigheid van pootafdrukken, burchten, latrines en graaf/snuitputjes de huidige aanwezigheid van de das kan worden uitgesloten.’

Moonen werd ingelicht door Vordenaar Koos van Bommel, die graag wilde weten welke dieren er in het plangebied leven, en hierop zelf een ecologisch rapport liet opstellen. “Wij zijn absoluut geen tegenstander van het feit dat mensen moeten worden opgevangen”, zegt omwonende Van Bommel. “Alleen van deze locatie en hoe het allemaal gegaan is, daar vinden wij wat van.” Hij laat weten dat zij zelf een onderzoek hebben laten uitvoeren, na het aantreffen van een dassenburcht: “Ik ben blij dat wij dit zelf hebben gedaan.”

Eigen onderzoek
”Het is natuurlijk hartstikke slecht dat een bedrijf dat ingehuurd wordt, op voorbode van alles dat er moet komen, bepaalde dingen niet heeft gevonden. Hoewel de dassenburchten zichtbaar zijn. Onze ecoloog heeft echt geen moeite moeten doen of de informatie te krijgen, die in ons ecologisch rapport staat”, zegt Van Bommel, die dit ook heeft besproken met stichting Das en Boom. Naast de das, is er ook bunzing, boommarter, steenmarter en een ree aangetroffen.

“Ik vraag de provincies hoe wij om gaan met adviesbureaus die ten onrechte zeggen dat een inrichting wel door kan gaan, en dat er geen vergunning nodig is voor de omgevingswet voor flora- en fauna-activiteiten”, aldus Moonen, die dit soort adviesbureaus steeds vaker tegen komt. “Dit is inmiddels meer regel dan uitzondering en is een groot ding in Nederland. Zulk soort adviesbureaus schieten als paddenstoelen uit de grond.”

“Als een adviesbureau heeft aangegeven dat er niks aan de hand is, gaat een opdrachtgever ook geen vergunning aanvragen. Zo staat het bevoegd gezag buitenspel”, zegt Moonen. “Dat is geen goed onderzoek geweest als mensen daar nu twee bewoonde dassenburchten aantreffen.“

Moonen stelt dat als besloten wordt daar een asielopvang realiseren, en de das hierbij in het gedrang komt, dat simpelweg niet mogelijk is op de beoogde locatie. “De Provincie Gelderland zal dan aan het COA vragen waarom nou juist hier de opvang moet komen, en of zij alternatieve locaties hebben overwogen”, aldus Moonen.

Reactie COA
In een schriftelijke reactie laat het COA weten op de hoogte te zijn van de das, door de uitgevoerde quickscan. “Dat de das bestaat is duidelijk. Onderzoek heeft aangetoond dat op de projectlocatie zelf geen sprake is van de aanwezigheid van een das. Mocht er rondom de locatie uit onderzoek blijken dat er een dassenburcht aanwezig is zal gekeken moeten worden wat de impact daarvan is op het project. Tot op heden is dit niet aan de orde”, zegt Caroline van Dullemen van het COA. “Omstanders hebben aangegeven een das te hebben gevonden. De locatie waarop deze gevonden zou zijn is bij ons niet bekend, noch bij de ecoloog.”

Een aantal omwonenden en bedrijven laten weten ‘omwille van de natuur en ook het verschil van mening om deze locatie te gaan inzetten voor een opvangplek’ bezwaar zullen aantekenen, wanneer de vondst van de dassenburcht opzij wordt geschoven.

Lees ook

WhatsApp Image 2026-09-04 at 23.02.17

De Graafschap opnieuw hard onderuit

De Graafschap heeft opnieuw een flinke nederlaag geleden. Koploper Heracles Almelo legde de Superboeren met 5-0 over de knie. Daarmee blijft de ploeg van Thomas Duivenvoorden steken op één punt.

Bahia rechtvoor entree

Bahia in Bocholt week dicht voor groot onderhoud

Zwemparadijs en saunacomplex Bahia in Bocholt is sinds vrijdag 4 september een week gesloten. In het complex vinden grondige schoonmaak-, onderhouds- en renovatiewerkzaamheden plaats. Hoewel de tijdelijke sluiting vooraf in Duitsland was aangekondigd, waren niet alle bezoekers uit de Nederlandse grensstreek daarvan op de hoogte.

WhatsApp Image 2026-09-04 at 10.55.09

Van lawinepijlen tot sterretjes: inleveractie Lochem drukbezocht ondanks Achterhoekse blinde vlek

Vuurwerk is nu echt verboden in Nederland. Maar juist in de Achterhoek is nog maar weinig mogelijkheid om dat vuurwerk in te leveren. Om de laatste restjes vuurwerk binnen te krijgen, rijdt er daarom een vuurwerkbus door Nederland. Vrijdagochtend staat hij in Lochem, later nog in Zutphen en Enschede. Daarmee is de Achterhoek een blinde vlek op die kaart.

Stadhuis doetinchem

Inwoners delen zorgen over sociale veiligheid in Doetinchem: 'Sommige plekken liever vermijden'

Donkere fietspaden, overlast door drugsgebruikers, verwarde of verkeerd begrepen personen en intimidatie op straat. Dat kwam naar boven tijdens drie gespreksavonden over sociale veiligheid in de gemeente Doetinchem. Inwoners deelden uiteenlopende situaties en plekken waar zij zich niet veilig voelen.

SluisEefde0

Sluis bij Eefde kan vaker worden gebruikt: van vijf naar tien doorvaarmomenten

Rijkswaterstaat verhoogt vanaf maandag het aantal momenten waarop schepen door de sluis bij Eefde kunnen varen. Het aantal schuttingen wordt uitgebreid van vijf naar tien per dag. De verruiming is mogelijk doordat het waterpeil van de IJssel de afgelopen week verder is gestegen.

Gerrits Weerpraot0

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een weekend met ideaal terrasweer

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Bij Landwinkel Luemers in Ulft voorspelt de weerboer een ideaal weekend om het terras op te gaan.