gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Bronckhorst wil met 'schuifpuzzel' ruimteprobleem in Zelhem aanpakken

16a22339aa8a5c9644efc7e95409f968

De gemeente Bronckhorst wil flink gaan schuiven met scholen, sociale voorzieningen en onder andere de voetbalclub ZZC’20. Een trotse wethouder Emmeke Gosselink presenteerde donderdagavond tijdens de politieke avond het voorkeursscenario, die als alles volgens plan verloopt voor wel 438 nieuwe woningen kan zorgen.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op
“Dit is denk ik wel de grootste ‘schuif-opgave’ die ik in mijn tijd als wethouder in de gemeente Bronckhorst heb gezien”, laat Gosselink weten. “Er zijn heel veel ruimtelijke vragen in Zelhem die wij in samenhang met elkaar willen bekijken. Uiteindelijk willen wij een samenhangende ruimtelijke strategie.” Met die zogenoemde ‘schuifpuzzel’ wil de gemeente meerdere ruimtelijke vraagstukken tegelijk oplossen, in plaats van ieder thema apart te benaderen.

Als alles volgens plan verloopt, ontstaat er in Zelhem ruimte voor 275 tot 438 nieuwe woningen en worden scholen en huisartsen op betere, toekomstbestendige locaties gehuisvest, zodat onderwijs, zorg en wonen beter op elkaar aansluiten.

Fusieschool bij De Pol
Twee basisscholen, CBS De Meene en CBS ’t Loo, willen fuseren en hebben nieuwbouw nodig. De gemeente ziet daarvoor het huidige veld van voetbalvereniging ZZC’20 naast sporthal De Pol als meest geschikte plek. De sporthal blijft staan en wordt gerenoveerd. Door de fusieschool bij De Pol te plaatsen, ontstaat volgens de gemeente een logische combinatie van onderwijs, sport en in een later stadium woningbouw. De huidige locatie van De Meene wordt namelijk vrijgespeeld voor nieuwe woningen.

Ook wordt onderzocht of korfbalvereniging SEV kan meeverhuizen naar het gebied bij De Pol. Als dat niet haalbaar blijkt, blijft de ruimte gereserveerd voor een maatschappelijke of sportieve functie. OBS Jan Ligthart krijgt een nieuw schoolgebouw op de oude locatie van ’t Loo, waardoor ook de huidige locatie van Jan Ligthart in de toekomst geschikt wordt voor woningbouw.

ZZC’20 kijkt naar nieuwe plek buiten de kern
Omdat de velden naast De Pol nodig zijn voor het nieuwe schoolgebouw, praat de gemeente al langere tijd met ZZC’20 over een geheel nieuw sportpark. De club wil het liefst één aaneengesloten complex, en daarvoor kijkt Bronckhorst naar grond aan de Stikkenweg 21, net buiten de dorpskern. Die locatie werd al langer gezien als mogelijke uitbreiding van het bedrijventerrein, en de gemeente heeft er inmiddels een voorkeursrecht op.

Het verplaatsen van de voetbalclub past volgens de gemeente ook in de grotere ruimtelijke puzzel: door het vrijvallen van sportpark Pluimerskamp ontstaat midden in Zelhem ruimte voor veel nieuwe woningen. De club zelf “wil er echt voor gaan”, aldus Gosselink, maar de haalbaarheid zowel financieel als praktisch moet nog worden onderzocht. Pas als er overeenstemming komt met de grondeigenaar én met ZZC’20, kan de gemeenteraad een besluit nemen.

Tekst gaat verder onder de afbeelding.
c52b383c862554855b692ddb37f3e695
Veel ruimte voor woningbouw
De vraag naar woningen in Zelhem is groot, en door het verschuiven van sport- en schoollocaties ontstaat in meerdere gebieden ruimte om te bouwen. Op sportpark Pluimerskamp kan woningbouw plaatsvinden zodra ZZC’20 verhuist. De gemeente heeft daarnaast grond aan beide kanten van het huidige sportpark, waardoor een groot aaneengesloten woningbouwgebied ontstaat.

Woningcorporatie ProWonen wil aan de Pluimersdijk, achter museum Smedekinck, modulaire huurwoningen plaatsen. Die kunnen snel worden gebouwd en blijven permanent staan, wat volgens wethouder Gosselink de haalbaarheid vergroot, in tegenstelling tot flexwoningen. Zodra sporthal De Pol is gerenoveerd, sluit de Thorbeckezaal eveneens. De gemeente onderzoekt of daar een maatschappelijke functie kan komen, bijvoorbeeld voor zorg of huisartsen, die in Zelhem een nieuwe plek nodig hebben.

Alles staat of valt met twee deals
De hele schuifpuzzel is afhankelijk van twee overeenkomsten: de aankoop van grond aan de Stikkenweg en de mogelijke verhuizing van ZZC’20. Als een van beide niet rondkomt, blijft de voetbalclub op de huidige locaties en wordt de fusieschool gebouwd op de plek van CBS De Meene. De plannen voor modulaire woningen en de reservering voor een mogelijke opvanglocatie blijven in beide scenario’s overeind.

Omdat de plannen op meerdere plekken in Zelhem impact hebben, worden omwonenden allemaal op hetzelfde moment geïnformeerd. “We vinden het belangrijk om inwoners en belanghebbenden nu al te informeren en hen de mogelijkheid te bieden om hun vragen te stellen”, aldus Gosselink. De gemeente publiceert daarom de ontwikkelvisie en organiseert een informatieavond voor direct omwonenden.

Asielopvang
Aan de andere zijde van het Pluimerskamp komt een ruimtereservering voor een mogelijke opvanglocatie voor minderjarige vluchtelingen. Gosselink benadrukt dat hierover nog géén besluit ligt, alleen als het volgens de spreidingswet noodzakelijk wordt, wordt deze locatie ingezet. Zo niet, dan is de plek bedoeld voor extra woningbouw.

De wethouder verwacht dat in het voorjaar, rond maart, duidelijk wordt of de fusieschool nabij De Pol kan worden gerealiseerd. Wanneer dit door kan gaan en de gemeente het perceel aan de Stikkenweg in handen heeft, kan de schuifpuzzel in gang worden gezet.

Hoeveel deze schuifpuzzel kan gaan kosten is nog niet gedeeld. Na vragen van de VVD-fractie liet wethouder Gosselink weten dat er al wel een schatting is gemaakt van de kosten, maar dat het haar nog niet slim lijkt die te delen.

Deze productie is tot stand gekomen in samenwerking met RTV Ideaal.

Lees ook

EsbroXXL0

Lange rijen bij opening Esbro Shop XXL in Wehl: 'Wat gebeurt hier?'

Lange rijen, een volle winkel en winkelkarren die tot de rand gevuld zijn. De Esbro Shop XXL van kippenslachterij Esbro opende woensdagochtend zijn deuren in het hart van Wehl. Door de toenemende drukte was een verhuizing naar een grotere locatie onvermijdelijk. Die werd gevonden in het voormalige pand van de Boni. Al vroeg stonden klanten in de rij om onder meer hun kipproducten in te slaan.

ColaitieAkkoord0

Coalitieakkoord Bronckhorst ondertekend: compromissen op windmolens en asiel

Het heeft even geduurd, maar er is witte rook in Bronckhorst. Als laatste Achterhoekse gemeente is er woensdag een coalitieakkoord gepresenteerd. Gemeentebelangen Bronckhorst (GBB), VVD, D66 en PRO moesten op cruciale onderwerpen de nodige compromissen sluiten.

WhatsApp Image 2026-07-07 at 20.11.59

Honderden grasmaaiers scheuren over Zwarte Cross-terrein: ‘Machtig mooi’

‘ZITMAAIERS VERENIGT U!’, met die oproep hoopte de organisatie zoveel mogelijk krachten te verzamelen op het festivalterrein van de Zwarte Cross. Er werd massaal gehoor gegeven, ruim driehonderd fanatieke maaiers maakten het festivalterrein kort. Bram van Bronkhorst, organisatie: “Volgens mij is dit een wereldrecord.”

TERBORGSEWEG DRONE0

Klachtensysteem, extra toezicht en overleg moeten risico’s asielopvang Doetinchem beperken

De opening van de asielopvanglocatie aan de Terborgseweg in Doetinchem komt steeds dichterbij. Eerder werd een risicoanalyse gepubliceerd waarin tientallen mogelijke risico’s op het gebied van veiligheid en leefbaarheid werden benoemd. Inmiddels heeft de gemeente een beheerplan vastgesteld met concrete maatregelen die moeten voorkomen dat deze risico’s daadwerkelijk ontstaan.

Schermafbeelding 2026-07-08 114341

Automobilist knalt achterop busje op Hengeloseweg in Vorden

Bij een ongeval op de Hengeloseweg in Vorden is een automobilist woensdagochtend hard achterop een busje geknald. De bestuurder zag te laat dat het busje stopt voor een afslaande auto.

WhatsApp Image 2026-07-07 at 21.26.02

Man maakt kampvuur in bos Beek, hardlopers bellen hulpdiensten

Hardlopers moesten dinsdagavond tegen 20.30 uur even twee keer kijken toen ze bezig waren met hun rondje door het bos bij Beek. Aan de rand van het droge bospad zat een man rustig bij zijn zelfgemaakte kampvuur. De hardlopers schakelden de hulpdiensten in, de man was zich van geen kwaad bewust.