gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Bronckhorst wil dat TenneT alsnog gaat saneren bij Langerak

9e22111c9a7f633f09eea47dcba57d0d

De gemeente Bronckhorst wil dat netbeheerder TenneT alsnog de vervuilde grond tussen Langerak en Hummelo gaat saneren. De grond raakte vervuild met onder andere PFAS na bluswerkzaamheden tijdens een grote brand in een transformator van TenneT in 2019. Volgens de gemeente moet er nog één saneringsfase worden uitgevoerd, maar de netbeheerder weigert dat.

Tim Rondeel |  | Aangepast op
Eind december 2019 verwoestte een grote brand een transformator van TenneT nabij Hummelo volledig. Door de brand is de grond vervuild geraakt. Tijdens het incident kwam er minerale olie vrij. Ook is door bluswerkzaamheden PFAS in de bodem terecht gekomen. De brandweer gebruikte namelijk door PFAS verontreinigd water. Volgens Bronckhorst ligt de opdracht voor de laatste sanering bij TenneT. Aangezien de netbeheerder daar niet in meeging, legde de gemeente een dwangsom van 25.000 euro per week, met een maximum van een half miljoen euro op. TenneT besloot daarop naar de bezwarencommissie te stappen.

Ondanks dat de onafhankelijke commissie de gemeente het advies gaf dat de netbeheerder niet verantwoordelijk gehouden kan worden, gaat Bronckhorst daar niet in mee en houden ze de dwangsom in stand. “Wij hebben een zorgplicht voor onze inwoners”, aldus wethouder Antoon Peppelman, die laat weten dat de grond hoe dan ook schoongemaakt moet worden. “We doen dit voor alle omwonenden.”

Gang naar de rechter?
Toch is de kous hiermee nog niet af. De netbeheerder kan nog besluiten om naar de rechter te stappen en de dwangsom van Bronckhorst aan te vechten. "Als een rechter uiteindelijk TenneT in het gelijk stelt dan is dat zo”, laat Peppelman weten. “Maar wij vinden het nu nog te vroeg om het te accepteren." Of er nog tot een onderlinge oplossing gekomen kan worden?: "Wij gaan hier met TenneT niet meer over in onderhandeling."

Reactie TenneT

In een reactie liet TenneT woensdag weten de volledige beslissing op bezwaar nog niet ontvangen te hebben en dat ze kennis hebben genomen van de beslissing via de site van de gemeente. Wat de volgende stap van de netbeheerder gaat worden, kan een woordvoerder nog niet zeggen: ‘Onze bezwaren worden ongegrond verklaard. Eerst willen wij kennis nemen van het volledige advies van de commissie en de overwegingen van de gemeente. Vervolgens zullen we ons moeten beraden op vervolgstappen.’

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees ook

DSC05405

De Graafschap haalt Jorn Triep naar Doetinchem

De Graafschap heeft een extra aanvallende middenvelder binnen. De 21-jarige Jorn Triep tekent tot 2028 in Doetinchem. Triep komt over van Sparta Rotterdam.

IMG_0213

‘Bel’ moet onduidelijke raadsleden Berkelland wakker schudden

Is een raadsvergadering in Berkelland voor álle inwoners van de gemeente goed te volgen? Is het taalgebruik niet te ambtelijk? De raadsleden van Berkelland gaan dinsdagavond 8 september een spel spelen om dat te testen.

Herenboerderij0

Eerste Herenboerderij van de Achterhoek wil groeien

Meer dan honderd huishoudens delen in Gaanderen samen één boerderij. Op ’t Maatje verbouwen zij hun eigen groenten en fruit en zorgen ze samen voor hun voedsel. Het is de eerste Herenboerderij van de Achterhoek. Volgens voorzitter Karin Aalders was de start best spannend.

Schermafbeelding 2026-08-31 142012

Auto gelanceerd door omgevallen boom en botst op vrachtwagen in Geesteren

Bij een ongeval met een auto en een vrachtwagen op de Nettelhorsterweg in Geesteren is maandagmiddag een automobilist gewond geraakt. De auto reed over een omgevallen boom, werd gelanceerd en botste vervolgens hard tegen een tegemoetkomende vrachtwagen.

Lochem Gemeentehuis 2026

Lochem vraagt inwoners naar profiel voor ideale burgemeester

Lochem roept haar inwoners op om hun wensen voor een nieuwe burgemeester kenbaar te maken. Via een enquête kunnen inwoners aangeven welke eigenschappen en kwaliteiten zij belangrijk vinden voor de opvolger van Sebastiaan van 't Erve. De gemeenteraad gebruikt de uitkomsten bij het opstellen van de profielschets.

241d36ef-9f89-35f2-9c31-c3f3d0ab171c

1 miljard euro nodig om de Achterhoek klaar te maken voor droogte

Eén miljard euro in dertig jaar. Zoveel geld denkt de regio nodig te hebben om de Achterhoek beter bestand te maken tegen droogte. Maar juist daar wringt het. Voor bijvoorbeeld stikstof en schoon water zijn er duidelijke doelen, regels en geld. Voor droogte niet.