gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Brabanders zoeken Achterhoekse 'held' van Watersnoodramp

f5d126ff1da2a5c4c9166fb2192aa4c2

De heemkundekring Nieuw-Vossemeer uit de Noord-Brabantse gemeente Steenbergen is op zoek naar nabestaanden van de Achterhoekse politieagent Van de(r) Brink, die kort na de Watersnoodramp van 1953 werkzaam was in het gebied. Met informatie over en van de Achterhoeker willen ze zijn verhaal vertellen rondom de zeventigjarige herdenking volgend jaar.

Tim Rondeel |
Kort na de Watersnoodramp van 1 februari 1953, waarbij grote delen van de provincies Zeeland en Noord-Brabant onder water kwamen, werd Van de Brink, destijds wachtmeester eerste klasse der Rijkspolitie, ingezet in het rampgebied. De Achterhoeker kwam terecht in Nieuw-Vossemeer, een klein dorpje gelegen aan het Schelde-Rijnkanaal. Vijftig inwoners uit het dorp kwamen om tijdens de ramp. Nu, bijna zeventig jaar na dato, wil het bestuur van heemkundekring Nieuw-Vossemeer het verhaal van deze politieman vertellen.

De enige informatie die bekend is bij de Brabantse heemkundekring, is dat de agent afkomstig was uit de Achterhoek. Zelfs de juiste spelling van de naam, 'Van de Brink' of 'Van der Brink', is niet bekend bij het bestuur. Ook zou hij, voordat hij bij de Rijkspolitie kwam, actief zijn geweest bij de Koninklijke Marechaussee. “In het verleden is er met een zoon contact geweest en die zou informatie bij elkaar zoeken en naar ons sturen”, laat Frans van Bergen van het bestuur van de Heemkundekring weten. “Maar in de coronatijd zijn we het contact kwijt geraakt."

Persoon verbinden aan geschiedenis
Tijdens de aankomende herdenking van de Watersnoodramp hoopt de heemkundekring een verhaal over de inzet van Van de Brink te kunnen vertellen. Ook wordt in het A.M. De Jong-museum in Nieuw-Vossemeer veel aandacht geschonken aan de ramp. “We willen daar het verhaal van Van de(r) Brink vertellen en een persoon verbinden aan de geschiedenis”, aldus Van Bergen.

Foto’s
Na eerder contact met nabestaanden zijn er foto’s overhandigd aan het bestuur. Naast afbeeldingen van de Achterhoekse politieagent bij een verongelukte vrachtauto en een pasfoto, is er ook een dankbrief van de toenmalig burgemeester van de gemeente Nieuw-Vossemeer in het bezit.
f4005776be2d272ecf1fbc5b650901ac
Zoektocht in Achterhoek
Via agent Toon Ruiken heeft de Achterhoekse politie intern ook meegeholpen in zoektocht naar de voormalig wachtmeester. “We hebben het eerst intern aangezwengeld bij alle huidige collega’s, dat zijn er bijna vierhonderd”, aldus Ruiken. “Maar we hebben nog geen idee.”

Foto’s: Heemkundekring Nieuw-Vossemeer

Lees ook

gemeentehuis_doetinchem

Doetinchem wil rioolheffing vanaf 2028 koppelen aan waterverbruik

Gemeente Doetinchem wil vanaf 2028 de rioolheffing op de schop gooien. Vanaf dat jaar willen ze die anders gaan berekenen. Momenteel betaalt ieder perceel hetzelfde vaste bedrag, maar als het aan het college ligt wordt er straks ook nadrukkelijk gekeken naar het drinkwaterverbruik.

Zijspancross00

WK zijspancross na dertien jaar terug op Vennebulten: ‘Begint alweer te kriebelen’

Crossbaan De Vennebulten bij Varsseveld was afgelopen weekend voor het eerst in dertien jaar weer het decor voor het WK zijspancross. Het wereldkampioenschap kwam er dankzij drie particuliere initiatiefnemers, die na het wegvallen van een wedstrijd elders besloten zelf de organisatie op zich te nemen.

Busongeval Zwitserland credits Kantonspolizei Graubünden

Strafrechtelijk onderzoek naar chauffeur dodelijk Zwitsers busongeval

Naar de chauffeur van de bus die donderdag betrokken raakte bij het dodelijke ongeval in Zwitserland is een strafrechtelijk onderzoek gestart. De chauffeur wordt verdacht van meerdere gevallen van dood door schuld en lichamelijk letsel door schuld. Dat meldt de Zwitserse krant Blick maandag op basis van de Zwitserse justitie.

270600_Politie_zwaailicht_2

Touringcarbedrijf komt met statement na ernstig ongeval Zwitserland: ‘Diep geraakt’

Touringcarbedrijf Hartemink uit Eibergen heeft een statement naar buiten gebracht nadat één van hun bussen donderdag betrokken raakte bij een ernstig ongeval in Zwitserland. Bij het ongeval, waar een bus van de weg kantelde, kwamen vijf mensen om het leven, veertig passagiers raakten gewond.

WhatsApp Image 2026-09-13 at 14.09.50

Automobilist botst tegen boom in Breedenbroek

Een auto is zondagmiddag bij een eenzijdig ongeval tegen een boom gebotst in Breedenbroek. De bestuurder is ter plekke gecontroleerd door het ambulancepersoneel.

809616073_1924049878980239_8749060348880390535_n

De Graafschap Vrouwen nipt onderuit tegen ADO Den Haag

De Graafschap Vrouwen heeft zondagmiddag in eigen huis nipt verloren van ADO Den Haag met 2-3. In een gelijkopgaande wedstrijd kwamen de Superboeren tot twee keer toe terug in de wedstrijd. Uiteindelijk trok de ploeg uit Den Haag aan het langste eind.