gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Boek vol vergeten Achterhoekse appels en peren moet regio fruitig houden

667d0b09827abadc7c35f0ae6d6eb1c9

De inzet van Hennie Rossel uit Vorden, in samenwerking met een groep vrijwilligers en boomgaardhouders, heeft er voor gezorgd da honderden vergeten Achterhoekse fruitrassen een nieuw leven hebben gekregen. Hiervan zijn vijftien rassen opgenomen in een nieuw boek: Rossel Collectieboomgaarden.

Tim Rondeel |  | Aangepast op
Initiatiefnemer Rossel, van oudsher een plantenviroloog, heeft ruim vierhonderd rassen teruggevonden als kleine takjes, en vervolgens weer aangeplant in Achterhoekse boomgaarden. Door middel van het boek willen ze het 'Achterhoeks erfgoed' in ere houden. "We vinden dat de soortenrijkdom behouden moet blijven voor de toekomst", aldus Maurits Steverink, eigenaar van True Food Projects. Samen met de Vordense Rossel heeft hij het boek gemaakt.

Dat de Achterhoek niet direct bekend staat als een gebied voor fruitteelt was vroeger wel anders. "Van oudsher waren de boerderijen op het platteland zelfvoorzienend, ook qua fruit, en ze konden met verschillende soorten zichzelf het hele jaar van fruit voorzien", aldus Steverink. "Hennie (Rossel, red.) is oude bomen die er stonden weer gaan opkweken, dat heeft die dertig tot veertig jaar lang al gedaan. Zo zijn er vierhonderd rassen behouden en verspreid in ongeveer tweehonderd boomgaarden."

Appels en peren
In het boek worden vijftien Achterhoekse appels en peren beschreven die niet op de officiële rassenlijst staan. Onder andere de St. Jaopik’s appel, Hermien van Eibergen, Anna van Zieuwent, Streepkesappel en de Ossenpeer staan in het boek. "Er is zoveel te ontdekken, je moet het jezelf ook niet ontzeggen als je van lekker fruit wil genieten en dat kan in de Achterhoek", aldus Steverink. "Verschillende chefkoks gebruiken de fruitsoorten voor gerechten in restaurants."

Met behulp van een financiele injectie van LEADER Achterhoek, een investeringsprogramma van 8RHK Ambassadeurs, Provincie Gelderland en de Europese Unie. Het boek Rossel Collectieboomgaarden is maandag gepresenteerd aan vijf Achterhoekse burgemeesters.

Dit bericht is tot stand gekomen in samenwerking met de lokale omroep Ideaal

Lees meer over:

|

Lees ook

Zelhem vlees politie Omroep GLD

Kilo’s vlees verdwijnen onder kleding van vleesliefhebbers in Zelhem

Vier mannen gaan in een supermarkt in Zelhem opvallend te werk. Ze stoppen grote hoeveelheden vleespakketten onder hun kleding en verlaten de winkel zonder af te rekenen.

GerritsWeerpraot20

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een tropisch begin van de zomer

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en de Liemers door. Vanuit Halle-Nijman voorspelt de weerboer een tropisch begin van de zomer.

WhatsApp Image 2026-06-19 at 12.38.18

Wiebe Nelissen nieuwe teammanager De Graafschap na jaren bij Vitesse en AZ

Wiebe Nelissen (36) is gepresenteerd als nieuwe teammanager van het eerste herenteam van De Graafschap. Bij de Doetinchemse voetbalclub wordt hij ook manager communicatie en pers. Nelissen staat nu nog onder contract bij AZ in Alkmaar als Hoofd Persvoorlichting.

KunstrouteBaakseBeek0

Waterschap Rijn en IJssel en kunstenaars slaan handen ineen voor route langs klimaatprojecten

Het waterschap Rijn en IJssel en Staatsbosbeheer hebben de handen ineengeslagen met de Baakse Beek Kunstbiënnale, om een kunstroute van maar liefst dertig kilometer lang te realiseren. Bij verschillende kunstwerken langs de route staan informatieborden, waarop bezoekers kunnen lezen welke projecten het Waterschap heeft uitgevoerd in dat gebied.

KermisFlitser

Kermis Gaanderen zoekt grootste ‘slachtoffers’ van beruchte flexflitser

De flexflitser aan de Rijksweg in Gaanderen is inmiddels verdwenen. Waar veel automobilisten opgelucht ademhalen, kunnen anderen nog altijd een paarse envelop op de deurmat verwachten. Voor die laatste groep heeft de organisatie van Kermis Gaanderen nu een ludieke actie bedacht.

LexDeGoedeRijsberman

De Goede en Rijsberman nemen afscheid van Lochemse college

Lex de Goede van Meedenken met Lochem en Michiel Rijsberman van D66 Lochem keren de komende periode niet terug in het college. Afgelopen donderdag nam het tweetal afscheid als wethouder.