gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Boek over de Achterhoek in het jaar 1572

98e41bb9a498bef140bed4d5e13c4a96.jpg

Hoe beleefde de gewone Achterhoeker het jaar 1572 en de Tachtigjarige Oorlog? Die vraag wil de Groenlose historicus Ben Verheij beantwoorden in een boek dat hij samen met journalist Sjoerd van der Werf schrijft in het kader van de viering van 450 jaar Nederland.

Jasper Hazelaar |
Een antwoord krijgen op de vraag hoe de Achterhoeker die tijd beleefde is nog niet zo makkelijk. Daarvoor bezoekt Verheij het Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers in Doetinchem om een klein stukje van de puzzel op te lossen. "We gaan vandaag de gerechtsprotocollen bekijken", vertelt hij tegenover Omroep Gelderland. Samen met een medewerker van het erfgoedcentrum stappen we de lift in en gaan we omhoog, naar het archief. Als we de lift uitstappen komen we een dikke deur tegen. "Hieraan kun je zien dat de ruimte op temperatuur gehouden moet worden", legt Verheij uit.

We lopen tussen tal van kasten vol geschiedenis door. In kast 82 ligt wat Verheij graag wil bekijken. "Kijk hier in vak zes, nummer negen en daar staat ie", zegt de medewerkster. Als het eeuwenoude boek gevonden is lopen we naar de studiezaal waar de historicus alle tijd kan nemen om het rustig te bekijken. "Dit is dus een boek waarin verslag wordt gedaan van rechtszittingen", legt Verheij uit. "Het gewone leven van mensen komt niet voor in boeken. Gewone mensen stelden niets voor en ze konden ook niet lezen of schrijven. Als je in een boek voorkomt, dan ben je bijna altijd elite", zo begint hij zijn uitleg.

‘Loterij’
"Soms in de gerechtszaken kom je toch interessante zinnetjes tegen. Zo zou je bijvoorbeeld tegen kunnen komen dat iemand een soldaat dood geslagen heeft, of andersom." Stukje bij beetje vormt zich dan een beeld van de gewone man. "Maar de kans dat je echt iets vindt in dit boek komt redelijk in de buurt van een forse prijs winnen in een loterij."

Het was in die tijd echt oorlog
Hoewel het dus bijna een onmogelijke opgave lijkt, wil Verheij er alles aan doen om een boek te schrijven. "Toen wij geschiedenisles kregen over dit onderwerp, ging het alleen maar over de elite en de adel en de mensen die geld en macht hadden. De gewone man kwam überhaupt niet voor en we willen hiermee laten zien wat er daadwerkelijk in onze streek gebeurde."

Archieven
Al sinds de jaren '80 struint hij de archieven in Nederland en Duitsland af op zoek naar informatie over Groenlo. De kennis van Verheij reikt dan ook ver en dus weet hij eigenlijk al wel hoe de Achterhoeker in die tijd leefde: "Je kunt een vergelijk trekken met de situatie nu. Zoals de Oekraïners de oorlog in hun land beleven, zo beleefden de Achterhoekers 450 jaar geleden de Tachtigjarige Oorlog."

‘Allemaal getuige’
Er is volgens Verheij één groot verschil: "Wij zijn nu allemaal getuige van die oorlog, we zien beelden en horen verhalen. In die tijd waren er geen getuigenverslagen." En precies daar ligt dus nu de taak voor Ben om voor jaar het 1572 de feiten op een rij te krijgen. Het boek van Verheij en Van der Werf moet dit jaar verschijnen.

Foto: Omroep Gelderland

Lees meer over:

Lees ook

IMG-20260602-WA0033.jpg

Gewonde bij bedrijfsongeval met heftruck in Doetinchem

Bij een bedrijfsongeval aan de Edisonstraat in Doetinchem is dinsdagmiddag een man gewond geraakt. Het ongeval gebeurde terwijl een chauffeur bezig was met het laden van een oplegger.

WhatsApp Image 2026-06-02 at 16.15.55.jpeg

Twee auto's flink beschadigd na aanrijding door voorrangsfout in Wehl

Bij een ongeval op de kruising van de Hagelkruisweg en de Beekseweg in Wehl zijn twee voertuigen flink beschadigd geraakt. Een van de bestuurders verleende geen voorrang, waardoor de aanrijding ontstond.

Floris van Dee foto GET United.jpeg

Basketbalkampioen Floris (19) uit Netterden beleeft superseizoen

Basketballer Floris van Dee zit nog op de roze wolk van zondag, toen GET United het landskampioenschap op naam schreef. De speler (19) uit Netterden is één van de jonkies bij de club uit Bemmel, die dit seizoen geen enkele wedstrijd verloor. Van Dee droomt al van meer succes, misschien wel in Barcelona of Madrid.

GezondsteRegio0.jpg

De Achterhoek wil gezondste regio worden; zorg moet op de schop

De Achterhoek moet de gezondste regio van Nederland worden, althans, als het aan 8RHK ambassadeurs ligt. Om de nieuwe campagne af te trappen werd er een werkbijeenkomst in het Amphion georganiseerd voor alles en iedereen die met de zorg te maken heeft. 'De gezondste regio' blijft nog wel een vage term.

SanneSterrenteam.jpg

Droom wordt werkelijkheid: Sanne (9) uit Wehl heeft haar eigen sterrenteam

Een paar maanden geleden had Sanne uit Wehl één grote wens: een eigen G-team bij voetbalvereniging Concordia. In eerste instantie kon zij lastig meer teamgenootjes vinden, maar dankzij het doorzettingsvermogen samen met haar moeder en een oproep op internet, is het eerste 'sterrenteam' van Concordia nu echt een feit. Sannes moeder, Hanneke Holwerda, kan haar geluk niet op.

KerkEtten50.jpg

Gemeente staat garant voor extra ton voor hogere bouwkosten kerk Etten

De Martinuskerk in Etten kan alsnog het gat dichten dat is ontstaan door de gestegen bouwkosten. Eerder vroeg de stichting een verhoging van de subsidie, dat was niet mogelijk. Nu is er alsnog een oplossing, de gemeente Oude IJsselstreek staat garant voor een lening van 100.000 euro bij het Nationaal Restauratiefonds.