gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Bocholts laatste ooggetuigen beschrijven het einde van de oorlog in een volledig gebombardeerde stad

c2aa98d285c5390874b4be8453d925c8.jpg

"Die voortdurende luchtalarmen waren voor ons kinderen gewoonweg vreselijk!" Indringend beschreef Marian Tenbusch de laatste dagen van de Tweede Wereldoorlog – tot de dag waarop de Engelsen kwamen en met hen een onverwachte rust neerdaalde over de volledig verwoeste stad.

Redactie REGIO8 |  | Aangepast op
De Bocholtse was een van een tiental hoogbejaarde vrouwen en mannen die gisteren in het LernWerk aan de Industriestraße aan het publiek werden voorgesteld, samen met het project “Zeitzeugen 2.0” in het kader van de gesprekskring Stadsgeschiedenis. Tegelijkertijd werd op diezelfde locatie de tentoonstelling “80 jaar Oorlogseinde en Nieuwe Start in Bocholt” geopend.

In deels urenlange, op video vastgelegde interviews hadden de ooggetuigen de afgelopen maanden hun indrukken gedeeld met enkele jonge studenten. Bij velen waren de herinneringen pas in de afgelopen jaren stukje bij beetje teruggekeerd. Na de oorlog had men simpelweg geen tijd om erbij stil te staan, vertelde een inwoner van Bocholt. Duitsland moest opnieuw worden opgebouwd. Daarna stichtte men gezinnen en ging men aan het werk. Van traumaverwerking of psychologische hulp, zoals die tegenwoordig gebruikelijk is, was toen geen sprake, aldus een vrouw. Bovendien werd het onderwerp oorlog in veel families simpelweg doodgezwegen, zo werd duidelijk.

Bij sommige ouderen keerden de beelden van toen des te indringender terug door de televisiebeelden van de voortdurende bombardementen in Oekraïne. Zoals bij de 96-jarige Bernhard Blesenkemper. Hij herinnert zich nog veel details. “De Engelse bommenwerpers vlogen toen recht over ons huis. En afhankelijk van de hoek waarin ze kwamen, konden we precies zeggen of ze op weg waren naar het Ruhrgebied, Dortmund of Münster. Maar gevaarlijk werd het pas als afzonderlijke, beschoten of beschadigde bommenwerpers terugkeerden. Dan wilden ze hun bommen nog snel vóór Nederland kwijt en gooiden ze die boven ons af,” vertelt hij. De verwoesting van Bocholt zelf maakte Blesenkemper echter niet meer mee. Enkele maanden daarvoor was hij, net 16 jaar oud, opgeroepen en naar het oostfront gestuurd.

Zichtbaar onder de indruk van de verhalen waren, naast het publiek, ook presentatrice Renate Volks-Kuhlmann van het stadsarchief van Bocholt en museumdirecteur Lisa Resing. Beiden leidden de presentatie en de aansluitende vragenronde (zie foto). Daarna werd overgegaan tot de officiële opening van de tentoonstelling “80 jaar Oorlogseinde en Nieuwe Start in Bocholt”. In deze tentoonstelling worden niet alleen documenten en objecten getoond, maar wordt ook via ooggetuigeninterviews en historische filmbeelden een multimediale blik op het jaar 1945 geboden. De tentoonstelling is nog tot eind mei te zien in het LernWerk.

Geschreven door: Berthold Blesenkemper van Made in Bocholt

Lees ook

WhatsApp Image 2026-03-14 at 19.52.34.jpeg

De Graafschap wint moeizame wedstrijd en staat weer op plek drie

De Graafschap houdt de punten in Doetinchem na een lastige ontmoeting met FC Dordrecht. Door de overwinning vechten de Superboeren zich terug naar plek drie op de ranglijst.

Achterhoekse Runclub.jpeg

Achterhoekse Runclub viert eerste verjaardag: ‘Samen uit, samen thuis-mentaliteit’

De Achterhoekse Runclub uit Doetinchem vierde afgelopen week haar eerste verjaardag. Wat ooit begon als een klein initiatief van drie jongeren uit Hummelo, is binnen een jaar uitgegroeid tot een groep enthousiaste hardlopers in Doetinchem. Vorig jaar startten de initiatiefnemers met nauwelijks verwachtingen en een handjevol deelnemers.

112Vragender.jpg

Twee auto’s botsen op kruising in Vragender, voertuigen belanden in tuinen

Twee voertuigen zijn zaterdagmiddag op elkaar gebotst in Vragender. Het is onbekend of er mensen mee moeten naar het ziekenhuis.

ongevalAalten.jpeg

Man (40) uit Aalten overleden bij eenzijdig ongeval op Hamelandroute in Aalten

Bij een eenzijdig ongeval in Aalten is in de nacht van vrijdag op zaterdag een man om het leven gekomen. Het gaat om een veertigjarige man uit Aalten. Forensische Opsporing Verkeer komt ter plaatse voor een onderzoek.

112Beek.jpeg

Vrouw met spoed naar ziekenhuis na trap van paard in Beek

Een vrouw is vrijdagavond tegen haar hoofd geschopt door een paard in Beek. Het slachtoffer is met spoed naar het ziekenhuis gebracht.

uitgebrandde schaftwagen.jpg

Schaftwagen van buurtvereniging Bekveld afgebrand: 'Er zaten veel herinneringen in'

In de nacht van woensdag op donderdag is er een schaftwagen van buurtvereniging Bekveld in Hengelo uitgebrand. De schaftwagen draagt een grote emotionele waarde met zich mee door de vele herinneringen die eraan verbonden zijn. De buurtvereniging vermoed dat het om brandstichting gaat.