Ulft, Netherlands

Blauwtong nadert Nederland, NVWA is waakzaam

Bij een kalverhandel met 160 dieren in het Duitse Herzogenrath, vlak bij de grens bij Kerkrade, is blauwtong vastgesteld. Het gaat om één besmet kalf op het agrarische bedrijf. Daar het om een nieuw type blauwtong gaat, hebben de Duitse autoriteiten een beschermingszone van 150 kilometer rond het bedrijf ingesteld, waar extra maatregelen van kracht zijn. Deze zone raakt ook de Achterhoek en een groot deel van Gelderland.
Eveline Zuurbier | 14 januari 2026 14:52 | Aangepast op 14 januari 2026 14:52
Binnen de zone gelden strikte vervoersbeperkingen voor vee. Duitse veehouders mogen hun dieren niet vervoeren naar gebieden die als virusvrij gelden. Alleen dieren die volledig zijn ingeënt, mogen onder strenge voorwaarden de zone verlaten. De autoriteiten in Kreis Kleve houden scherp toezicht op de naleving van deze maatregelen.

 In Nederland is de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) alert, maar vooralsnog zijn er geen aanvullende maatregelen genomen. Volgens de NVWA is de kans op verdere verspreiding in deze periode beperkt. „In de wintermaanden is de kans op verspreiding klein”, zegt woordvoerder Marloes van Kessel. „Dat komt doordat blauwtong wordt overgebracht door knutten, en die zijn bij lage temperaturen nauwelijks actief.” 
Ook zegt de NVWA dat in Nederland veel dieren zijn ingeënt. In Nederland kwamen er veel gevallen van blauwtong voor in 2024. Met name bij reeën, schapen en geiten, onder meer bij bedrijven in Oost Gelre en Winterswijk. 

Hoe het kalf in Herzogenrath besmet is geraakt, is nog onduidelijk. Jagers in gebied rond Winterswijk hebben in de afgelopen weken meerdere reeën dood aangetroffen. Nader onderzoek wees uit dat de oorzaak lag bij een infectie door de rode lebmaagworm. De ziekteverschijnselen lijken erg op die van blauwtong.

Lees ook

Ruim drie miljoen handtekeningen voor Duits vuurwerkverbod

Als het aan een groeiende groep Duitsers ligt, moet consumentenvuurwerk verdwijnen. Bij verschillend...

Onvoltooide Betuwelijn zet ongewild druk op plannen voor Noordtak

De Betuwelijn ligt in Nederland al jaren klaar. Maar het echte rendement van die miljardeninvesterin...

Achterhoekse roep om heropenen arrestantencomplex Doetinchem

De Achterhoekse CDA-fractie roept op om het arrestantencomplex in Doetinchem dat in 2020 gesloten is...

Sociale kerstsfeer voorop in Bocholt, met oog voor veiligheid

Dit weekend zijn er in de regio weer volop kerstmarkten te bezoeken, ook net over de grens in Duitsl...

Schoolstaking tegen mogelijke terugkeer dienstplicht: in Bocholt klinkt protest

In Duitsland leidt de landelijke discussie voor de herinvoering van de dienstplicht afgelopen vrijda...

Achterhoekers bepalen zelf het bord: streekeditie Monopoly in de maak

Veel landen hebben hun eigen variant van Monopoly, sommige Nederlandse gemeenten of plekken hebben z...