gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Bezoek Commissaris van de Koning Lenferink: “Aalten ligt aan de regiorand wat jullie positie een bijzondere gemeente maakt”

ad0222d2c721acd7f4bda5d0d88663b8.jpg

Met tussenpozen bezoekt een Commissaris van de Koning een gemeente om samenwerkingen in zijn provincie te bevorderen en/of verslag uit te brengen aan de minister van Binnenlandse Zaken over zijn bevindingen. Daarom bracht Henri Lenferink, waarnemend CvdK in Gelderland, vrijdag een werkbezoek aan de gemeente Aalten. Hij sprak daar met de gemeentebestuurders over de besluitvorming en de samenwerking in de gemeenteraad zelf. Lenferink kreeg ook een indruk van de samenwerking in de Achterhoek, met de Duitse grensgemeente Bocholt en hoe Aalten omgaat met de opvang van vluchtelingen.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
“Het is een goed teken dat je als CvdK niet vaak bij de gemeente Aalten komt”, zegt Lenferink als hij zich laat informeren in hoeverre de manier van besluitvorming in de Aaltense raad voldoende recht doet aan het democratische debat. “Het is een teken dat het hier goed gaat, want als je te vaak komt, gaat er bestuurlijk iets niet goed.”

 Gemeente Aalten introduceerde een nieuw vergadermodel dat in de vorm van de volgorde ‘beeldvormende’, ‘oordeelvormende’ en ‘besluitvormende’ raadsvergaderingen kent. De manier voorkomt dat er te veel over de verschillen en de details wordt vergaderd. Daarbij sloot de politiek een raadsbreed (college)akkoord dat in het algemeen inhoudt dat de gemeenteraad het in hoofdlijnen eens is over wat het college bij aanvang van de vier jaar ‘regeren’ moet doen. De coalitie kan op basis van dat programma vervolgens beslissingen nemen met de gedachte dat wat men goed vindt voor de gemeente, het in de lokale politiek voor 80 procent toch al eens is.

Over de 20 procent waar men het niet eens is, bestaan geen afspraken in het raadsakkoord en werkt het mechanisme dat de politiek op zoek gaat naar aanhang in het debat, wat een stabiel bestuur geeft. “De bestuurlijke verhoudingen zijn goed en prettig in de samenwerking”, geven CDA-fractieaanvoerder Raimond Smit en Hans Onstenk van de VVD-oppositiepartij de CvdK te kennen. Van Jeroen Hollema (D66) mag het debat wel levendiger worden in Aalten. “Het lijkt er dikwijls op dat mensen zich niet gehoord voelen. Het gaat nu goed, maar het kan ook een periode niet goed gaan”, zegt hij kritisch. Henk Meerdink (HMV-BBB) mist de discussie. En burgemeester Stapelkamp herkent daarin wel iets: “Als er geen motie of amendement is, dan wordt er tijdens de besluitvormende raad niet meer over het onderwerp gesproken terwijl het een heel groot onderwerp kan zijn dat in de gemeente speelt.”

 Bijzondere geografische ligging van Aalten
De ligging van de gemeente Aalten intrigeert de commissaris. Lenferinks familie woont in Vasse, een kleine plaats in Twente die een periode bij Duitsland hoorde. Hij vraagt zich af of de gemeente, gelegen aan de randen van de regio en de landsgrens, zich wel ergens bij voelt horen. De ligging maakt de positie van Aalten in de provincie bijzonder om naar samenwerkingen te kijken. “Hoe is die met de Duitse grensgemeente?”

“Het is erg ingewikkeld. Het niet erkennen van elkaars diploma’s maakt uit wie wat wel of niet mag kunnen”, deelt burgemeester Stapelkamp de CvdK mede. Wat wel in de samenwerking met Duitsland goed tot stand is gekomen, is dat de Duitse ambulance in Isselburg in het Nederlandse oproepsysteem meekijkt bij een noodoproep. “De ladderwagen van de brandweer in Bocholt is handiger om op te roepen dan die uit Doetinchem. Die is te ver weg”, reageert Alex Walter van GB op het belang van een goede samenwerking. De brandweer in Dinxperlo en die in Suderwick werken al veel samen, maar in het Crossfire-verband lopen ze tegen rechtsregels aan.
Stapelkamp doet aan Lenferink ook de oproep grensoverschrijdende samenwerkingen een warm hart toe te dragen. “Voor de samenleving is de grens geen grens meer, maar in de (bestuurlijke) samenwerking is die wel het geval.”

 Regionale samenwerking maakt de Achterhoek krachtig
Lenferink is onder de indruk hoe de regio zich door goede onderlinge samenwerking als merk profileert, hoewel de naam anders suggereert, zegt hij. “Alleen Doetinchem is te klein om de koninklijke familie op Koningsdag te ontvangen. Dit zouden ze nooit alleen gekregen hebben. Dat het nu in Doetinchem wel gebeurt, zegt iets over hoe krachtig de regio Achterhoek is.” Lenferink wil ook weten hoe de Aaltense gemeenteraad tegen de samenwerking in de regio aankijkt. “De samenwerking is goed als het gaat over de snelwegen, spoorlijnen en verbindingen, maar we hebben moeite met woningbouw. Daar kunnen we te weinig over beslissen. De woonopgave zou meer bij ons moeten liggen.” Lenferink wijst hierbij op de demografische risico’s. De Achterhoek vergrijst twee keer zo snel. Het arbeidspotentieel daalt snel. “Hierover zullen we het toch met elkaar over moeten hebben”, aldus de Commissaris van de Koning.

 Niet ontkomen aan de Spreidingswet
Goed besturen en sturing geven aan een gemeente komt ook terug bij de opvang van vluchtelingen en statushouders. Zolang de Spreidingswet niet is afgeschaft, dienen provincies genoeg opvangplekken beschikbaar te stellen. Per 1 mei 2025 moeten zij in totaal 96.000 opvangplekken beschikbaar hebben, maar die eis is voor de grote provincie Gelderland een lastige. “Aalten heeft een positieve houding om mensen op te vangen”, zegt Raimond Smit. Alex Walter vindt “dat Aalten in het verleden heel veel heeft gedaan. GB staat niet te popelen, al weet ik dat deze mening niet door de gehele raad gedeeld wordt.” Jeroen Hobbema uit zorgen over de landelijke discussie over asielzoekers. En Petra Hoezen, fractievolger van de Progressieve Partij, vindt dat er een grote verantwoordelijkheid wordt neergelegd bij de lokale politiek. “Vooral nu het kabinet onduidelijk is over hoe met asielzoekers om te gaan, is onze verantwoordelijkheid groot.” Henk Meerdink: “Ik heb een sociaal hart. Ook als ondernemer zeg ik: ze zijn hartelijk welkom in Aalten.” Dat alles doet Lenferink goed om te horen. Zolang de spreidingswet nog geldt, moet de provincie met de gemeente ernaar handelen. In de meeste gevallen worden voor zeker drie jaar opvangplekken gecreëerd.

Achterstand bij vergunningverlening voor boeren
Voor de boeren sneed Henk Meerdink het functioneren van de omgevingsdienst aan. Zij hebben een grote achterstand in de vergunningverlening. Lenferink vindt de omgevingsdiensten te klein en daardoor niet sterk genoeg. “Er moet echt iets gebeuren”, vindt hij. “Het college van gedeputeerden in de provincie heeft te kennen gegeven dat er één omgevingsdienst moet zijn. De deskundigheid kunnen we bundelen zodat er meer geld vrijkomt voor de organisatie. We moeten de weg inslaan om die kracht te verkrijgen. Het heeft ook te maken met de ongelofelijk ingewikkelde natuurvergunning. Mensen doen er lang over.”

Bezoek aan Nationaal Museum
In totaal sprak Lenferink een uur lang met de Aaltense gemeenteraad. Zijn werkbezoek werd afgesloten met een bezoek aan het Nationaal Onderduikmuseum tegenover het gemeentehuis en een lunch. Het museum houdt de verhalen levend over het onderduiken en het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Zeer relevant gezien de huidige opgave voor de opvang van vluchtelingen en de discussie eromheen.

Lees ook

Defensie_030.png

Grootste landmachtoefening in twintig jaar trekt door de Achterhoek

De Nederlandse landmacht is begonnen aan de grootste oefening van dit jaar. De oefening heeft de naam ‘Fighter Lion’ en loopt tot begin juli. De oefening is in de Achterhoekse grensregio goed zichtbaar. In juni trekken duizenden militairen met een groot aantal legervoertuigen door de Achterhoek naar Duitsland.

CDA Gewonnen (NIEUWSUITBERKELLAND)

Sterk besluit CDA: kleur bekend en geen speelbal in Berkelland

COMMENTAAR / De gesprekken over een raadsakkoord in Berkelland gaan verder zonder het CDA. De grootste partij heeft zélf de stekker getrokken uit het overleg met de andere vijf fracties en zal daardoor de komende vier jaren niet aan het politieke stuur zitten.

KerkEtten50.jpg

Geen extra subsidie voor hoger uitgevallen bouwkosten Martinuskerk Etten

Stichting Martinuskerk Etten trekt aan het kortste eind in een geschil over de subsidie met de gemeente Oude IJsselstreek. De kerk wilde dertig procent van de totale bouwkosten ontvangen, de gemeente gaat hier niet in mee.

InfoavondKeppelWindmolens Omroep GLD.jpg

Onrust bij informatieavond over windpark in Keppel, groepje loopt boos weg

Een informatieavond over het geplande windpark in Keppel-Eldrik heeft dinsdagavond voor onrust gezorgd in een vol Hessencafé in Hoog-Keppel. Ongeveer 150 belangstellenden kwamen af op de plannen van GreenTrust en Landgoed Keppel voor mogelijk vier tot zes windmolens met een tiphoogte van 230 tot 270 meter.

terborgseweg drone 20.jpg

Opvanglocatie Terborgseweg Doetinchem in de zomer open: vergunning terecht verleend

De voorbereidingen voor de opvanglocatie van asielzoekers aan de Terborgseweg 138 in Doetinchem mogen doorgaan. Dat laat de gemeente weten samen met het COA aan omwonenden middels een brief. Volgens de gemeente zijn de ingediende bezwaren tegen de vergunning behandeld en is geconcludeerd dat deze ‘terecht is verleend’. Wel blijkt uit een risicoanalyse dat er nog tientallen risicopunten zijn waar de gemeente en COA mee aan de slag moeten voor de locatie kan openen.

wesenthorst3.jpg

Voormalig schoolgebouw de Wesenthorst in Ulft wordt toch gesloopt

Het pand van voormalig middelbare school de Wesenthorst in Ulft gaat tóch aan de grond. Het gebied rond de oude school in het centrum wordt stevig aangepakt de komende jaren. In eerste instantie zouden delen van het pand een nieuwe invulling krijgen, zodat het kon blijven staan, nu blijkt dat niet haalbaar.