gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Alle seinen op groen voor nieuw Slingeland Ziekenhuis

b52791e90bbc93a3d8c680599b09bbf6

Alle seinen staan op groen voor de nieuwbouw van het Slingeland Ziekenhuis in Doetinchem. Het huidige gebouw aan de Kruisbergseweg is sterk verouderd en daarom wordt er vlak langs de A18 bij de afslag Doetinchem Oost een nieuw ziekenhuis gerealiseerd, een stuk kleiner en goedkoper dan het aanvankelijke plan.

Davie Klein Gunnewiek |
Zo zouden de kosten voor het oorspronkelijke plan 265 miljoen euro zijn, maar dit is teruggebracht naar 173 miljoen euro. “Dat heeft eigenlijk twee oorzaken”, vertelt bestuursvoorzitter Jeltje Schraverus van het Slingeland Ziekenhuis. “We zien dat het aantal opnames hetzelfde blijven, maar dat mensen steeds minder lang verblijven in het ziekenhuis. De tweede oorzaak is dat we een bedrag van 265 miljoen euro niet kregen gefinancierd.” In het nieuwe ziekenhuis worden de looproutes veel korter. De acute zorg, de operatiekamers en radiologie komen op dezelfde verdieping in een betonnen blok. De poliklinieken worden in gipsbeton gebouwd en worden daarmee een stuk goedkoper gebouwd.
ae4f850ae64427fb4f10f4c63fb8ab29
Voor de defusie, de tijd dat het Streekziekenhuis Koningin Beatrix (SKB) in Winterswijk en het Slingeland Ziekenhuis nog samen optrokken, is vanuit Winterswijk altijd gesteld dat het SKB een beoogd financier was voor het nieuwe ziekenhuis aan de A18 in Doetinchem. Vanuit het Slingeland wordt dit nog steeds ontkend. Het kostenplaatje voor het nieuwe ziekenhuis bedroeg voor de breuk nog driehonderd miljoen euro. “Het was voorheen ook al een plan vanuit het Slingeland, waarbij geen rekening is gehouden met het SKB”, aldus Schraverus. “Alleen hebben we dit plan nu een stukje kleiner gemaakt.”
Plek zoeken in de stadTegenstanders van de nieuwbouw op de plek naast de A18 vinden dat het ziekenhuis niet thuis hoort op de plek net buiten de stad. “De locatie hier naast de Oude IJssel is te mooi om weg te geven”, vindt Bart Visscher van Stichting Behoud Kemnade en Waalse Water. Onlangs stapte hij met zijn stichting voor de vierde keer naar de Raad van State om het nieuwbouwplan te dwarsbomen, maar ving iedere keer bot.“ Als je kijkt naar de ladder van duurzame verstedelijking moet er eerst worden gekeken of er in de stad kan worden gebouwd”, zegt Visscher. “Hier pak je landbouwgrond af van boeren die werken aan biodiversiteit en dat lijkt mij niet de bedoeling.”
'Hebben de ruimte echt nodig'Volgens bestuursvoorzitter Schraverus is dat geen haalbare kaart. “We hebben de grond naast de A18 al aangekocht en hebben de ruimte ook echt nodig.” Het aantal vierkante meters van het ziekenhuis wordt weliswaar kleiner, van 46.000 naar 32.000 vierkante meter, maar ook de revalidatie van Sensire en Klimmendaal sluiten aan op de plek van het nieuwe ziekenhuis. “Daarbij komt er nog een zorgboulevard en moeten we ook nog een goed parkeerterrein hebben”, zegt Schraverus.
'Ik denk wel eens wat een gezeur'Visscher is vastberaden om de strijd niet op te geven. “Ik slaap er niet slechter van en ben er niet continu mee bezig, maar ik denk wel eens wat een gezeur. Men wil gewoon het plan uitvoeren en vindt ons alleen maar lastig.” Daarbij lijkt het er volgens Visscher soms op dat zijn stichting tegen nieuwbouw van het ziekenhuis is. “Wij zijn helemaal voor een goed ziekenhuis, alleen niet op deze plek.”
'We hebben nog wel een weg te gaan'Het bestuur van het Slingeland Ziekenhuis verwacht dat eind volgend jaar of begin 2024 de eerste paal de grond in gaat. “We hebben nog wel een weg te gaan”, zegt Schraverus. “Alle kamertjes moeten nog worden ingetekend en door de aanpassingen aan het nieuwbouwplan moeten we een nieuwe omgevingsvergunning aanvragen”, zegt Schraverus. De bedoeling is dat het Slingeland Ziekenhuis eind 2026 opgeleverd gaat worden.
Foto: Wiegerinck Vakwerk

Lees ook

WhatsApp Image 2026-11-03 at 13.05.37

Voormalige schoollocatie Kompaan in Vorden te koop voor woningbouw

De voormalige schoollocatie van het Kompaan College aan de Nieuwstad in Vorden staat te koop. De gemeente Bronckhorst wil op het terrein woningen laten bouwen en zoekt daarvoor een projectontwikkelaar. Geïnteresseerde partijen kunnen tot 18 januari 2027 een bod uitbrengen, maar moeten daarbij ook laten zien wat ze op de plek willen bouwen.

KerKDoetinchem0

Benefietgala voor speelterras nieuw Slingeland Ziekenhuis: ‘Even geen patiënt, maar kind zijn’

Een viergangendiner met muziek en entertainment in de Catharinakerk in Doetinchem voor het goede doel. JCI Doetinchem organiseert zaterdag een benefietgala om geld op te halen voor een speelterras op de toekomstige kinderafdeling van het nieuwe Slingeland Ziekenhuis.

tennet kabels 4

Achterhoek op slot: elektriciteitsnet is overvol

Slecht nieuws voor ondernemers, huishoudens en woningzoekenden in de Achterhoek. De regio heeft te kampen met een aansluitstop op het overvolle elektriciteitsnet. Het Ministerie van Economische Zaken en Klimaat (EZK) heeft maandagavond aangekondigd dat het elektriciteitsnet vol zit en er geen nieuwe aanvragen worden behandeld met terugwerkende kracht tot 1 juli en loopt tot juli 2027.

Techniekdag Liemers2

Techniekonderwijs op basisscholen in Oude IJsselstreek en Montferland verlengd

Basisschoolleerlingen in Oude IJsselstreek en Montferland krijgen ook de komende vier jaar techniekles. Sinds 2010 maken leerlingen uit de gemeenten kennis met techniek onder de noemer Technobasis. Oude IJsselstreek draagt jaarlijks 10.000 euro bij aan het programma, dat in totaal ongeveer 100.000 euro per jaar kost.

Vogelshow0

Vogelshow in Keijenborg kan na jaar afwezigheid weer doorgaan: 'De mooiste wordt kampioen'

Het was zaterdag een explosie van kleur in de zaal van Coens Tapperij in Keijenborg. Honderden vogels, van klein tot groot, werden daar tentoongesteld tijdens de jaarlijkse vogelshow van Vogelvereniging Exokan. De passievolle vogelbezitters hopen dat hun diertje de jury omver blaast en gekroond wordt tot kampioen.

Geen azc

Azc-plan terug van de tekentafel; Montferland wil 181 asielzoekers opvangen

De gemeente Montferland wil 181 asielzoekers opvangen, in plaats van de eerder beoogde 250. Dat staat in nieuwe kaders die het college aan de gemeenteraad voorlegt. Een meerderheid van de raad stuurde het college in mei terug naar de tekentafel om met een aangepast plan te komen.