gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Achterhoekse dialectartiesten strijden voor de tiende Gelderse Kleiroze

9688a859bb8c56ed91dedcd9cec33b22

Achterhoekse dialectbands maken tijdens het festival Plat Gespöld, op zondag 26 november, voor de tiende keer kans op de Gelderse Kleiroze. De prijs wordt elk jaar uitgereikt voor het 'heavigste' streektaalnummer uit de Achterhoek en Liemers. Deze editie pakken ze groots uit in de popzaal bij de DRU Cultuurfabriek in Ulft.

Hidde Vinkenvleugel | Nick Hermsen |
Tien jaar geleden werd de prijs in het leven geroepen om de dialectmuziek een extra podium te geven. “Er was eigenlijk behoefte om de streektaalmuziek uit de Achterhoek en Liemers een ‘heavige’ boost te geven”, vertelt juryvoorzitter Henk Muileman. “Ieder jaar zijn er veel inzendingen van mensen die willen meestrijden om de prijs.” Tijdens het festival worden naast ervaren artiesten ook veel beginnende artiesten uitgenodigd, om een nummer te schrijven in het Achterhoekse dialect. De Gelderse Kleiroze is daarnaast een belangrijk onderdeel van het festival waar de drie genomineerde acts hun nummer zullen laten klinken. Uiteindelijk is het aan het publiek om de winnaar te bepalen. Muileman beschrijft de uitreiking en het feest tijdens Plat Gespöld als 'donders mooi'.

Onder meer Jan Ottink, Joop Boxstart en Normaal-gitarist Jan Wilm Tolkamp gingen in het verleden met de titel aan de haal. De genomineerden van dit jaar zijn: Eric Heutinck met het nummer ‘Deerne Claudia’, Paul Mulder met ‘Louïse uut Gries’ en het jonge talent Timo van de Sande met het nummer ‘Gemaskerd’. De nummers zullen vakkundig worden beoordeeld door onder meer Hans Keuper, bekend van de muziek in de Nedersaksische taal bij de Achterhoekse formatie Boh Foi Toch.

‘Mooi schouderklopje’
Vorig jaar won Kevin Raayman uit Wehl de Gelderse Kleiroze. Met het nummer 'Gao asteblief niet weg' sleepte de dialectzanger de prijs binnen samen met Marise den Bakker. Hij beschrijft het winnen van de Kleiroze als een bijzonder moment in zijn carrière.” Het is een heel mooi schouderklopje aan artiesten die dialect zingen”, beschrijft Raayman. “Niet iedereen zingt meer in het dialect dus je bent bijna een uitzondering. Dat er dan een prijs voor is doet veel voor je als artiest.”

Zorgen om dialect
Muileman en Raayman maken zich zorgen om de jongeren die volgens hen steeds minder dialect spreken. “Uitsterven zou ik het niet willen noemen maar het neemt wel af”, schetst Raayman. “Maar toch als ik bijvoorbeeld bij de Radstake kom, is de gemiddelde leeftijd behoorlijk laag en daar zingen ze alle nummers van Normaal, Boh Foi Toch en onze nummers woord voor woord mee.”

Les in dialect
Ook Muileman ziet de Achterhoekse jongeren steeds minder in het dialect praten, maar toch altijd nog genieten van de dialectmuziek. “Ik heb op scholen altijd lesgegeven en daar gebruikte ik ook altijd Achterhoekse muziek bij”, schetst Muileman. “Ik merkte dat ‘platpraoten’ toch wel moeilijk was. Op een gegeven moment hoorde ik op de radio Jan Ottink en Boh Foi Toch, die liet ik toen in de klas horen en gingen ze allemaal meezingen, geweldig.”


Foto: REGIO8

Lees ook

Teun Gijselhart (2)

Oud-Superboer Gijsselhart na ruim twee maanden verhuurd door Deportivo

Teun Gijsselhart vervolgt zijn seizoen in de Verenigde Arabische Emiraten. De oud-Superboer wordt door het Spaanse Deportivo La Coruña al na 2,5 maand verhuurd aan Al Ain, waar de middenvelder hoopt op meer speelminuten.

BennieJolink30

Bennie Jolink krijgt oeuvreprijs ‘Hollandse Meester’ van Buma NL

Normaal frontman Bennie Jolink krijgt tijdens de Buma NL Awards de oeuvreprijs Hollandse Meesters. De prijs is een erkenning voor artiesten die een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de Nederlandstalige muziekcultuur. Onder andere André van Duin, Guus Meeuwis en Jan Smit ging Jolink voor.

BoerenprotestArnhem0

Honderden boeren bij provinciehuis Arnhem: ‘We hopen statenleden te beïnvloeden’

Nadat verschillende Achterhoekse gemeenten een bezoekje van de boeren konden verwachten, trokken honderden boeren met tientallen trekkers en één koe woensdag naar het provinciehuis in Arnhem. Dit keer ging het niet per se over de brief van Van Essen, maar vooral over provinciale plannen die de boer raken.

Esmée Veldhuis

Een monotone maar duidelijke vingerwijzing aan het adres van Samen voor Berkelland

ANALYSE / Hoho! Het zijn niet zijn woorden. Zo verdedigt André Stoltenberg zich, met beide handen in de lucht, op de kritiek aan zijn adres. “Maar ik vertrouw Esmée volledig.” Die reactie legt de spagaat van het raadslid van Samen voor Berkelland (SvB) pijnlijk bloot.

HilltopHowlers0

Hendrik Jan Lovink stopt opnieuw met band: Na 12 jaar einde Hilltop Howlers

Na twaalf jaar komt er een einde aan de Achterhoekse band Hilltop Howlers. Nadat eerder Jovink & de Voederbietels, de band waarin Hendrik Jan Lovink jarenlang actief was, er mee stopte, valt nu ook het doek voor de band die Lovink later oprichtte.

IllegaalVuurwerk0

Zwaar illegaal vuurwerk onderschept bij Ulft, meerdere verdachten aangehouden

De politie heeft onder meer in Ulft een transport met zwaar illegaal vuurwerk onderschept. Het maakte deel uit van een groot onderzoek naar de invoer en handel in illegaal vuurwerk. Tijdens meerdere acties werd in totaal 3800 kilo vuurwerk in beslag genomen.