gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Namen krijgen een gezicht bij herdenking Rademakersbroek

2bcccfb6f89c8a06036f281c683ab56b

Grote belangstelling voor de bijzondere herdenking donderdag van de fussilade van 46 mannen bij Rademakersbroek in Varsseveld in 1945. Naast dat de namen van de slachtoffers werden voorgelezen, kreeg ieder slachtoffer ook een gezicht. 46 basisschoolkinderen toonden foto’s van de mannen.

Bart Sollman |
“Ik kreeg echt een brok in mijn keel toen ik al die onschuldige basisschoolkinderen foto’s van die onschuldige mannen omhoog zag houden”, zegt locoburgemeester van de gemeente Oude IJsselstreek Ben Hiddinga. Namens de gemeente legde hij een krans bij het monument onder het toeziend oog van zo’n tweehonderd belangstellenden.

Eén van de aanwezigen is Wilna van der Sluis, dochter van Willem van der Sluis. Eén van de 46 van Rademakersbroek. “Ik was drie maanden oud toen mijn vader hier werd omgebracht. Ik heb hem dus nooit gekend. Toch blijft dit een hele bijzondere plek voor mij”, zegt ze. Dat er nu een foto van haar vader getoond wordt, maakt het volgens Van der Sluis extra bijzonder.

Van der Sluis ziet zichzelf als één van de mensen die de herinnering en herdenking levend moet houden. Ze beseft zich maar al te goed dat zij, net als alle andere nabestaande, ook al op leeftijd is. Ze heeft haar hoop daarom gevestigd op de nieuwe generatie. “Ik hoop dat de kinderen die vandaag met foto’s in hun handen stonden dit nooit meer vergeten. Zoiets mag namelijk echt niet vergeten worden”, zegt Van der Sluis. “Als je ziet wat er voor een ruzie en ellende in de wereld is, is het nog belangrijker dat deze herinnering blijft leven.”

Namen adopteren
De slachtoffers gezichten geven was een project van het nationaal Onderduikmuseum in Aalten. Komend jaar gaan ze nog een stapje verder. “De 46 mannen kwamen uit steden door heel Nederland. Hoe mooi zou het zijn als er volgend jaar kinderen uit al die steden bij de herdenking zijn?’’, zegt directeur van het museum Gerda Brethouwer. Het museum denkt daarom nu na over een constructie waarin basisscholen uit het hele land een naam kunnen adopteren van één van de 46 slachtoffers. Volgend jaar worden zo alle slachtoffers wellicht vertegenwoordigd door kinderen uit hun geboortestad.

Foto: REGIO8

Lees ook

GorsselNetherlandse02BDP_GorrselMFAGorsselVoorplein-1330x831

MFA Gorssel kost 8,5 miljoen euro meer dan begroot: ‘Het moet anders’

De multifunctionele accommodatie (MFA) in Gorssel blijkt 8,5 miljoen euro meer te kosten dan de 17,9 miljoen euro die ervoor was begroot. Daarmee vindt het college dat de gemeenteraad zich weer moet buigen over de kwestie.

GRARKC0

De Graafschap blijft kwakkelen: 'Er staat absoluut druk op mijn schouders'

Na het uiterst teleurstellende resultaat van maandagavond tegen Jong Ajax blijven de Superboeren bungelen onderin de Keuken Kampioen Divisie. Een overwinning tegen RKC Waalwijk in eigen huis is broodnodig om het sentiment te keren. Trainer Thomas Duivenvoorden voelt de druk toenemen, maar blijft optimistisch.

IKC0

Nieuwe wethouder heeft vertrouwen in IKC ’s-Heerenberg: ‘We hebben duidelijke kaders’

De bouw van het Integraal Kindcentrum (IKC) in ’s-Heerenberg moet in februari 2030 klaar zijn. Dat is later dan eerder werd voorzien, maar volgens wethouder Polman moet de nieuwe planning juist voor meer zekerheid zorgen. “We weten wat onze kaders zijn, we hebben een budget. Daar moet het voor gebeuren”, zegt Polman.

OpenGrensland0

TALKSHOW | Tiende aflevering van Open Grensland/Offenes Grenzland

Tijdens de tweetalige talkshow Open Grensland/Offenes Grenzland praten we over het leven in de grensregio. In deze aflevering draait het om generatie-z, oftewel de ‘pechgeneratie’. In gesprek met de jongeren kijken we hoe zij het leven in de grensstreek ervaren en wat het in hun ogen mooi maakt.

ongeval lichtenvoordeBlurr

Automobiliste belandt in sloot bij Sinderen

Een automobiliste is woensdag met haar auto in een sloot beland aan de Klein Saleminkdijk in het buitengebied van Sinderen. De vrouw kwam met de schrik vrij.

OrionStars0

Orion Stars begint Champions League met klinkende zege

De mannen van Orion Stars hebben woensdagavond de eerste ontmoeting met UGD Stip uit Noord-Macedonië gewonnen. In Doetinchem werd het 3-0 voor de Achterhoekers in de eerste voorronde van de CEV Champions League.