Ulft, Netherlands

'Meedoen Werkt' vult gat van Laborijn op

Oude IJsselstreek ziet dat een grote groep inwoners niet meedoet in de samenleving en kiest daarom voor een andere invulling van de participatiewet. Met het project 'Meedoen Werkt' moeten honderd inwoners die nu nog thuis zitten aan een betaalde baan worden geholpen.
Regio8 | 25 februari 2020 14:00 | Aangepast op 25 februari 2020 14:00

In de gemeente Oude IJsselstreek staan momenteel ruim driehonderd inwoners aan de kant. Inwoners die een uitkering ontvangen, maar vanwege hun grote afstand tot de arbeidsmarkt niet actief worden benaderd door Laborijn. "Dit is een veel te grote groep", zegt wethouder Bert Kuster. "De afgelopen jaren is daar te weinig energie in gestoken. Met dit project willen we inwoners een duwtje in de rug geven en mee laten doen in de samenleving." Het doel is om in een jaar tijd honderd inwoners, die moeilijk bemiddelbaar zijn en niet in een traject zitten bij Laborijn, te laten uitstromen naar betaald werk. Dit in samenwerking met honderd werkgevers die in hun organisatie één of meer specifieke werkplekken willen creëren voor inwoners die meer dan gemiddeld aandacht nodig hebben om blijvend aan het werk te zijn.

De Slowaakse Helena Popiková is sinds een aantal jaar in Nederland. Ze was niet actief op zoek naar werk en ontving een uitkering. Via het project werd Helena benaderd om naar het 'Meedoenplein' te komen en daar vond ze een match bij schoonmaakbedrijf Mabeon. Nu maakt ze twee ochtenden in de week schoon bij Sportclub Silvolde. "Helena is een prima voorbeeld hoe het zou kunnen gaan", zegt Rob Migchelbrink van Mabeon. "Het is een uniek project om mensen met een achterstand terug te halen naar het arbeidsproces. Deze nieuwe vorm voelt goed."

Doelgericht plan met kostenverdeling
Samen met de werkgever wordt een doelgericht trajectplan gemaakt waarin ontwikkelafspraken en eventuele kostenverdeling voor de werknemer zijn vastgelegd. Migchelbrink was eerst nog wat argwanend. "Je denkt wel eerst na over waar je aan begint, maar het blijkt dat het werkt." Volgens Migchelbrink liggen er in de Achterhoek genoeg kansen om mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt aan een baan te helpen. 'Dat laaghangende fruit, zoals wij dat noemen, moeten we aan werk kunnen helpen als meer werkgevers zich daar voor open stellen. Er zijn genoeg mensen die bereidwillig zijn om te werken.

In 2021 vertrek uit Laborijn
Oude IJsselstreek stapt in 2021 uit de sociale dienst Laborijn en daarom wordt er werk gemaakt van nieuw beleid. "Het project 'Meedoen Werkt' is hiervan een voorbeeld, maar daarnaast zijn we ook nog bezig met de Jeugdwet en schuldhulpverlening", zegt wethouder Kuster. "We zijn ervan overtuigd dat we vanuit de inhoud het goede doen voor mensen en dat we daar uiteindelijk geld mee gaan besparen."

Besparen zonder bezuinigen
Volgens voorlopige cijfers heeft de gemeente het tekort op het sociaal domein teruggedrongen tot één miljoen euro, waarbij het is gelukt om zonder te tornen aan het voorzieningenniveau vier miljoen euro te besparen. "We kijken hoe we inwoners met een zorgvraag kunnen helpen zonder dat ze in een zorgtraject terecht komen", aldus Kuster. "Iemand die eenzaam is moet je niet naar een dagbesteding sturen, maar we moeten iets organiseren waar mensen elkaar kunnen ontmoeten."

Foto: REGIO8

Meest gelezen

De Boetners brengt ode aan De Graafschap met nieuw clublied: ‘Gewoon recht voor de raap’

Remco Geurts | Hidde Vinkenvleugel | Mack Delleman | 10 jun 2025 14:16

Provincie voert maand lang onderhoud uit aan N317

Viggo Zweverink | 10 jun 2025 16:56

Lees ook

Suzan & Freek gaan deze zomer toch optreden: ‘Genieten is voor ons muziek maken’

Het Achterhoekse duo Suzan & Freek gaat deze zomer optreden, ondanks de ongeneeslijke ziekte van Fre...

Een keer rustige politieke week in Winterswijk: over aanpak lichthinder en vergroening winkelstraat kun je niet tegen zijn

Na roerige politieke weken, lijkt de rust in bestuurlijk Winterswijk weer teruggekeerd te zijn. Van ...

Supporters in de rij voor clubhistorie van De Graafschap: ‘Het is een aardige unit’

Tientallen Superboeren stonden donderdagavond in de rij bij stadion De Vijverberg om een stukje club...

Zwoele zomernachten in aantocht voor de Achterhoek volgens weerboer Gerrit

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het w...

Tieners bezaaien schoolplein met glasscherven in Lochem

Een groep minderjarige jongeren heeft vorige week een hoop glasscherven achtergelaten op het schoolp...

Mountainbiker gewond na aanrijding tussen Beek en Zeddam

Bij een aanrijding nabij Zeddam is vrijdagochtend een mountainbiker gewond geraakt. De weg tussen Be...