gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Luide oproep uit Winterswijk om steun juridisch verzet tegen desastreus besluit Duitse windturbines

1220ac939c82cffb0552d9caf7ef74f1

Tot 3 februari hebben inwoners van Winterswijk en de gemeente de tijd om de bouw van inmiddels 12 geplande windmolens met een rotorhoogte van 250 meter in het beschermde landschap tegen te gaan. De gemeenteraden van Rhede en Südlohn hebben toestemming gegeven voor een wijziging van het bestemmingsplan om de bouw mogelijk te maken. Buurtschappen Ratum, Kotten en ’t Woold verzetten zich tegen de plannen en roepen mede-inwoners van Winterswijk op om hun stem te laten horen.

Eveline Zuurbier |  | Aangepast op
Van kilometers ver zullen de hoge windturbines zichtbaar zijn en het landschap en de grens markeren. “De impact op het landschap en de leefbaarheid is enorm, en de prijs is te hoog om de strijd op te geven,” zegt Kleffel. Ze hoopt dat de twijfels en het ongemak onder de raadsleden van Rhede en Südlohn zullen leiden tot een heroverweging. “Onze hoop is dat hun geweten uiteindelijk de doorslag zal geven.”

Handelen naar Duits recht: klaagschrift in voorbereiding
De werkgroep Ratum/Kotten werkt aan een klaagschrift. Volgens Duits recht moet dit klaagschrift door een advocaat worden ingediend. “We staan op dit moment in nauw overleg met onze advocaat,” zegt Chiel Stemerdink, inwoner van de buurtschap en gemeenteraadslid in Winterswijk. “Op advies van onze advocaat onderzoeken we de mogelijkheid om dit klaagschrift gezamenlijk met natuurorganisaties in te dienen, om de kansen op succes te vergroten.” Stemerdink benadrukt dat deze juridische procedure geld kost en doet een beroep op de gemeenschap om financiële steun te bieden via een onlangs gelanceerde website van de buurtschappen. (www.stopwindmolensratumkotten.nl)
 




Binnen de werkgroep Windmolenvrij Woold bereiden inwoners van ’t Woold zich voor op een gezamenlijk juridisch verzet. Ricarda Kleffel uit ’t Woold noemt het besluit van de gemeenteraden van Rhede en Südlohn “schokkend en ontluisterend”. De Duitse wetgever in Berlijn heeft de wetgeving tijdelijk versoepeld, waardoor windturbines nu op slechts 500 meter van woningen en in beschermde landschappen mogen worden gebouwd. Investeerders plannen de windmolens dicht tegen de grens, waardoor ze de helft van de protesten binnen de straal van 500 meter vermijden. Nederlanders kunnen niet inspreken bij de politieke afweging.

Grensoverschrijdende zorgen over landschap
Volgens Kleffel maken ook Duitse inwoners in de grensstreek zich zorgen over de impact op het landschap en de leefbaarheid. “De Duitsers hebben dezelfde zorgen als wij. Ze twijfelen of de discussie echt om duurzaamheid gaat of meer om financiële belangen.” Kleffel benadrukt dat veel Duitse inwoners moeite hebben met de gevolgen van deze plannen voor de relatie met hun Nederlandse buren en zich hier zelfs voor schamen.

Winterswijk onderzoekt juridische stappen
De gemeente Winterswijk zet eveneens juridische stappen en vraagt zich af of de Europese regels correct zijn toegepast. Ook de provincie Gelderland en de Rijksoverheid hebben hun twijfels en ondersteunen het verweer. Wethouder Gosse Visser zegt hierover: “We kijken of de procedures correct zijn nageleefd en of de belangen van Winterswijk en haar inwoners zijn meegewogen.”

Visser noemde het besluit van de Rheder raad ‘tegenstrijdig’. “Iedereen weet dat dit een tijdelijke situatie is. Wanneer de windmolens daadwerkelijk gebouwd worden, zal de wet opnieuw aangescherpt zijn, waardoor bouwen in beschermd natuurgebied en zo dicht bij huizen niet meer mogelijk is.”

Van kilometers ver zullen de hoge windturbines zichtbaar zijn en het landschap en de grens markeren. “De impact op het landschap en de leefbaarheid is enorm, en de prijs is te hoog om de strijd op te geven,” zegt Kleffel. Ze hoopt dat de twijfels en het ongemak onder de raadsleden van Rhede en Südlohn zullen leiden tot een heroverweging. “Onze hoop is dat hun geweten uiteindelijk zal gaan opspelen.”

Lees ook

WhatsApp Image 2026-08-20 at 14.31.25

Geen gewonden bij botsing tussen twee auto’s in Doetinchem

Twee personenauto’s zijn donderdagmiddag met elkaar in botsing gekomen. Bij het ongeval raakte niemand gewond.

Huntenpop202610

Geen Tomorrowland maar Huntenpop: Nieuw soort tent maakt Europees debuut in Ulft

Een opvallende nieuwe eyecatcher op de 35e editie van Huntenpop in Ulft dit weekend. Een 25-meter brede koepel wordt omgedoopt tot discodome. Het is de eerste keer dat de tent op een Europees festival te zien is. De eer zou eerst aan het Achterhoekse festival voorbij gaan.

WhatsApp Image 2026-08-20 at 13.50.01

Fietser aangereden door automobilist in Wehl

Bij een botsing tussen een fietser en een automobilist in Wehl is een persoon hard ten val gekomen. Het slachtoffer hoefde niet mee naar het ziekenhuis.

WillemienUilen10

Uilen helpen Willemien Weerman door zware periode heen

Adamo zingt C’est ma vie en voor haar klinkt het Franse chanson uit de muziekbox misschien wel als C’est la vie. Ze is ongeneeslijk ziek en heeft dat mede door het tekenen en het schilderen van uilen een plek gegeven. Willemien Weerman exposeert vanaf zaterdag met haar ‘uilen’ in haar woonplaats Hengelo.

BoumansGrenscontrole

Boumans opnieuw kritisch op Duitse grenscontroles: ‘Doe het dan verder van de grens’

Burgemeester Mark Boumans van Doetinchem blijft zich verzetten tegen de manier waarop Duitsland de grenscontroles uitvoert. De controles zijn weer met een half jaar verlengd. Volgens de burgemeester zorgen de controles voor onnodige verkeershinder en ongelukken. Hij pleit voor controles die enkele kilometers van de grens plaatsvinden, ook al wees Duitsland dat voorstel eerder af.

droogte10

Regenachtige week lang niet genoeg tegen uitgedroogde Achterhoek

De Achterhoekse gazonnen worden door de regen deze week weer iets groener, toch is het slechts een druppel op een gloeiende plaat. Waterschap Rijn en IJssel zegt dat zelfs deze week vol buien de échte droogte niet aanpakt.