gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Ligt Ulft in de Liemers? Gijs Wilbrink onderzoekt het in nieuw boek

5ba1cc339b7af59f9261ca28e0fed342

Nadat zijn succesvolle debuutroman 'De Beesten' in 2022 verscheen, is deze maand het tweede boek van schrijver Gijs Wilbrink uitgekomen. In het boekje 'Strangwater' onderzoekt hij door middel van een wandeling langs de Oude IJssel of de plaats waar hij is opgegroeid, Ulft, in de Achterhoek of Liemers ligt.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Wie het boekje in handen heeft, ziet gelijk een schril contrast met 'De Beesten'. Waar dat boek bijna de 400 pagina's aantikt, komt 'Strangwater' net aan tachtig pagina's. Het gevoel van aan één ruk uit willen lezen komt wel overeen. Bijkomend voordeel: bij het nieuwe boek is dat dan ook mogelijk. In het ideale geval neem je het zelf mee op een wandeling langs de Oude IJssel. Qua formaat past het boek in je zak en op een steiger in het zonnetje aan het water heb je het zo uit.

Het boek is een feest der herkenning voor mensen die ergens tussen Doesburg en Gendringen wonen. Wilbrink neemt je namelijk mee langs de hele Oude IJssel, die bij Gendringen Nederland binnenkomt en in Doesburg in de IJssel uitmondt. Het doel van deze wandeling is om zo dicht mogelijk langs het water te blijven lopen. Centraal in het boek staat het thema grenzen. Door mensen uit voornamelijk de Oost-Achterhoek wordt de Oude IJssel de grens tussen de Achterhoek en de Liemers genoemd.

Maar is dat wel zo? Wilbrink groeide zelf op in Ulft. Hij was altijd in de veronderstelling dat dit in de Achterhoek lag. Maar Ulft ligt, net als Gendringen, Wieken, Megchelen en Netterden, aan de 'Liemerse' kant van deze rivier. In zijn wandeling langs de Oude IJssel komt hij naast de grens van streken ook zijn eigen grenzen tegen. En grenzen van percelen, heel veel grenzen van percelen. In de vorm van hekken, prikkeldraad en bos. Bijna ieder privaat terrein is afgeschermd. Wilbrink heeft hier echter lak aan; hij moet en zal zijn doel bereiken. Hij wil niet wijken van de loop van de rivier.

Je hebt het gevoel alsof je met Wilbrink meeloopt. Als je het boek leest, is het alsof hij hardop denkt. Maar hoe heet het gebied tussen de Montferlandse heuvels en de Oude IJssel nu eigenlijk? Daar is hij het nog niet over uit. Maar het bord dat je ziet staan als je vanuit Duitsland Gendringen binnenkomt, verraadt een hoop.

Lees ook

GRARKCFOTO

De Graafschap geeft voorsprong uit handen en deelt de punten met RKC

De Graafschap heeft vrijdag, tijdens een stormachtige avond, in eigen huis met 1-1 gelijkgespeeld tegen RKC Waalwijk. In de slotfase gaven de Doetinchemmers de voorsprong uit handen en werd de vierde overwinning van het seizoen misgelopen.

GerritVossers6710

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een onstuimig herfstweekend

Gerrit Vossers bespreekt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersverwachting voor het weekend in de Achterhoek en Liemers. Dit weekend staat er een onstuimig herfstweekend voor de deur.

Boerinnen_9824

'Landbouwdiplomatie' richt zich op boerinnen in de grensstreek

Een eigen koers voor het boerenbedrijf vraagt om kennis, contacten en geld. Toch voelen boerinnen zich als ondernemer nog geregeld achtergesteld of buitengesloten. De Nederlandse ambassade in Berlijn bracht samen met Duitse regionale boerenorganisaties boerinnen uit de Achterhoek en het Kleverland bijeen. Wat kunnen zij over de grens voor elkaar betekenen?

regen10

Code geel in de Achterhoek vanwege storm Austen

Vanwege storm Austen geldt vrijdagavond in de Achterhoek en andere delen van Nederland code geel. Het KNMI waarschuwt voor zware windstoten. De regio lijkt de rest van het weekend gespaard te worden.

WhatsApp Image 2026-10-23 at 10.45.13

Brand in dak van aanbouw woning in Silvolde snel geblust

In het dak van een aanbouw van een woning aan de Ulftseweg in Silvolde is vrijdagochtend brand uitgebroken. De brandweer rukte met meerdere eenheden uit om het vuur te bestrijden.

Spaarpaal10

Laren spaart met positieve flitser voor verkeersplein bij drie scholen

Geen boetes, maar geld voor een verkeersplein waar kinderen kunnen spelen en verkeersregels leren. Automobilisten die zich de komende zeven weken aan de snelheid houden op de Deventerweg in Laren, sparen met een zogenoemde spaarpaal geld bij elkaar voor de drie Larense scholen. De gemeente Lochem betaalt het bedrag dat met de spaarpaal wordt opgehaald.