gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Ligt Ulft in de Liemers? Gijs Wilbrink onderzoekt het in nieuw boek

5ba1cc339b7af59f9261ca28e0fed342

Nadat zijn succesvolle debuutroman 'De Beesten' in 2022 verscheen, is deze maand het tweede boek van schrijver Gijs Wilbrink uitgekomen. In het boekje 'Strangwater' onderzoekt hij door middel van een wandeling langs de Oude IJssel of de plaats waar hij is opgegroeid, Ulft, in de Achterhoek of Liemers ligt.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Wie het boekje in handen heeft, ziet gelijk een schril contrast met 'De Beesten'. Waar dat boek bijna de 400 pagina's aantikt, komt 'Strangwater' net aan tachtig pagina's. Het gevoel van aan één ruk uit willen lezen komt wel overeen. Bijkomend voordeel: bij het nieuwe boek is dat dan ook mogelijk. In het ideale geval neem je het zelf mee op een wandeling langs de Oude IJssel. Qua formaat past het boek in je zak en op een steiger in het zonnetje aan het water heb je het zo uit.

Het boek is een feest der herkenning voor mensen die ergens tussen Doesburg en Gendringen wonen. Wilbrink neemt je namelijk mee langs de hele Oude IJssel, die bij Gendringen Nederland binnenkomt en in Doesburg in de IJssel uitmondt. Het doel van deze wandeling is om zo dicht mogelijk langs het water te blijven lopen. Centraal in het boek staat het thema grenzen. Door mensen uit voornamelijk de Oost-Achterhoek wordt de Oude IJssel de grens tussen de Achterhoek en de Liemers genoemd.

Maar is dat wel zo? Wilbrink groeide zelf op in Ulft. Hij was altijd in de veronderstelling dat dit in de Achterhoek lag. Maar Ulft ligt, net als Gendringen, Wieken, Megchelen en Netterden, aan de 'Liemerse' kant van deze rivier. In zijn wandeling langs de Oude IJssel komt hij naast de grens van streken ook zijn eigen grenzen tegen. En grenzen van percelen, heel veel grenzen van percelen. In de vorm van hekken, prikkeldraad en bos. Bijna ieder privaat terrein is afgeschermd. Wilbrink heeft hier echter lak aan; hij moet en zal zijn doel bereiken. Hij wil niet wijken van de loop van de rivier.

Je hebt het gevoel alsof je met Wilbrink meeloopt. Als je het boek leest, is het alsof hij hardop denkt. Maar hoe heet het gebied tussen de Montferlandse heuvels en de Oude IJssel nu eigenlijk? Daar is hij het nog niet over uit. Maar het bord dat je ziet staan als je vanuit Duitsland Gendringen binnenkomt, verraadt een hoop.

Lees ook

Steenderen0

Bronckhorsterweg in Steenderen tot medio maart in fases afgesloten voor herinrichting

De gemeente Bronckhorst gaat de Bronkhorsterweg in Steenderen opnieuw inrichten. De straat wordt in delen aangepakt, de eerste werkzaamheden beginnen op 26 oktober. Naar verwachting zal alles medio maart af zijn.

Nederlandse en Duitse politie Bocholtse kermis

Politie 91 keer in actie tijdens kermis Bocholt: drie meldingen van seksuele intimidatie

De Duitse politie is dit weekend tijdens de Bocholtse kermis 91 keer in actie gekomen, dit met ondersteuning van Nederlandse agenten en Achterhoekse boa’s. De politie kreeg onder andere meldingen van seksuele intimidatie, vechtpartijen en lichamelijk letsel door dronkenschap. De Duitsers noemen het evenement dat een half miljoen bezoekers trekt, overwegend positief verlopen.

3d3982c4-60aa-46ee-abcb-166919011467

In deze Winterswijkse kerk gaan ze aan het bier (maar dat duurt nog even)

In de Jacobuskerk in het centrum van Winterswijk krijg je straks bier en woon je op stand. Dat is althans het idee van aannemer Jelle Hegeman en bierbrouwer Erwin Hoftijser. De kerk wordt deels gesloopt om plaats te maken voor tien appartementen, Bierbrouwerij Wentersch gaat er brouwen en er komen een winkel en horeca.

Hamalandstrasse Umbau MiB

Grenspendelweg tussen Aalten en Bocholt ruim een jaar op de schop

Het Duitse deel van de Hamalandstraße, vanaf de rotonde bij de Dinxperloer Straße in Bocholt tot aan de grens bij Hemden, wordt compleet vernieuwd. De werkzaamheden beginnen maandag 26 oktober en duren naar verwachting tot eind 2027.

WhatsApp Image 2026-10-19 at 21.33.19

Persoon overleden bij eenzijdig ongeval in buitengebied van Heelweg

Bij een eenzijdig verkeersongeval in het buitengebied van Heelweg is maandagavond een persoon om het leven gekomen. In eerste instantie werd er een traumahelikopter opgeroepen, maar hoefde uiteindelijk niet meer ter plaatse te komen.

5f72c956-6cd9-4236-8d77-594ae91103c1

Persoon gewond na steekincident in Aalten, verdachte aangehouden

Bij een steekincident in Aalten is in de nacht van maandag op dinsdag een persoon gewond geraakt. De politie heeft een verdachte aangehouden.