gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Ligt Ulft in de Liemers? Gijs Wilbrink onderzoekt het in nieuw boek

5ba1cc339b7af59f9261ca28e0fed342

Nadat zijn succesvolle debuutroman 'De Beesten' in 2022 verscheen, is deze maand het tweede boek van schrijver Gijs Wilbrink uitgekomen. In het boekje 'Strangwater' onderzoekt hij door middel van een wandeling langs de Oude IJssel of de plaats waar hij is opgegroeid, Ulft, in de Achterhoek of Liemers ligt.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Wie het boekje in handen heeft, ziet gelijk een schril contrast met 'De Beesten'. Waar dat boek bijna de 400 pagina's aantikt, komt 'Strangwater' net aan tachtig pagina's. Het gevoel van aan één ruk uit willen lezen komt wel overeen. Bijkomend voordeel: bij het nieuwe boek is dat dan ook mogelijk. In het ideale geval neem je het zelf mee op een wandeling langs de Oude IJssel. Qua formaat past het boek in je zak en op een steiger in het zonnetje aan het water heb je het zo uit.

Het boek is een feest der herkenning voor mensen die ergens tussen Doesburg en Gendringen wonen. Wilbrink neemt je namelijk mee langs de hele Oude IJssel, die bij Gendringen Nederland binnenkomt en in Doesburg in de IJssel uitmondt. Het doel van deze wandeling is om zo dicht mogelijk langs het water te blijven lopen. Centraal in het boek staat het thema grenzen. Door mensen uit voornamelijk de Oost-Achterhoek wordt de Oude IJssel de grens tussen de Achterhoek en de Liemers genoemd.

Maar is dat wel zo? Wilbrink groeide zelf op in Ulft. Hij was altijd in de veronderstelling dat dit in de Achterhoek lag. Maar Ulft ligt, net als Gendringen, Wieken, Megchelen en Netterden, aan de 'Liemerse' kant van deze rivier. In zijn wandeling langs de Oude IJssel komt hij naast de grens van streken ook zijn eigen grenzen tegen. En grenzen van percelen, heel veel grenzen van percelen. In de vorm van hekken, prikkeldraad en bos. Bijna ieder privaat terrein is afgeschermd. Wilbrink heeft hier echter lak aan; hij moet en zal zijn doel bereiken. Hij wil niet wijken van de loop van de rivier.

Je hebt het gevoel alsof je met Wilbrink meeloopt. Als je het boek leest, is het alsof hij hardop denkt. Maar hoe heet het gebied tussen de Montferlandse heuvels en de Oude IJssel nu eigenlijk? Daar is hij het nog niet over uit. Maar het bord dat je ziet staan als je vanuit Duitsland Gendringen binnenkomt, verraadt een hoop.

Lees ook

WhatsApp Image 2026-06-25 at 16.52.05

Eenzijdig ongeval bij afrit A18 bij Didam, bestuurder meegenomen naar ziekenhuis

Door een eenzijdig ongeval met een auto op de Bievankweg bij Didam is donderdagmiddag een flinke verkeershinder ontstaan. De bestuurder van het voertuig werd mogelijk onwel en is meegenomen naar het ziekenhuis.

Zon0

KNMI geeft weeralarm af vanwege extreme hitte: code rood in Achterhoek

Het KNMI heeft vanaf donderdagnacht 00.00 uur tot en met vrijdagavond 23.00 uur code rood afgegeven voor acht provincies in Nederland, waaronder ook Gelderland. Er was al code oranje afgegeven vanwege extreme hitte, dit is nu opgeschaald.

Veva10

VeVa-studenten marcheren door Doetinchem voor veteranen: ‘Zij vochten voor onze vrijheid’

Tientallen Veiligheid en Vakmanschap-studenten (VeVa) van het Graafschap College marcheerden donderdag door de Doetinchemse binnenstad. Tijdens de mars moeten studenten van de opleiding laten zien bereid te zijn verantwoordelijkheid te nemen voor onze vrijheid en veiligheid. Daarnaast willen ze hun waardering laten zien voor veteranen die zich hebben ingezet voor Nederland.

Zon0

Code rood in Duitsland: hitte zorgt voor opvallend grensverschil

Code rood in westelijk Duitsland, code oranje in Nederland. Voor de gebieden Kreise Borken, Kleve en Wesel werd die waarschuwing vanmorgen al om 11.00 uur afgegeven, met het dringende advies: blijf binnen, ga niet op pad. Daarbij werd ook gewezen op de risico’s als je dat toch doet. Aan Nederlandse zijde bleef de kleur vooralsnog op oranje staan. In principe is het hier net zo onaangenaam als in Bocholt of Emmerich, maar de waarschuwing is minder strikt.

Schermafbeelding 2026-06-25 143543

Nieuw spoor in grensgebied: onderzoek naar verdwijning Borculoër Wico van Leeuwen

De politie heeft mogelijk een nieuw aanknopingspunt gevonden in het onderzoek naar de verdwijning en vermoedelijke dood van de 48-jarige Wico van Leeuwen uit Borculo. Duitse en Nederlandse politieagenten hebben maandag onderzoek gedaan in een natuurgebied bij het Duitse Vreden.

DierenWarmte0

Extreme hitte vraagt om extra maatregelen voor dieren in de Achterhoek

De afgelopen dagen steeg het kwik in de Achterhoek naar tropische temperaturen. Niet alleen Achterhoekers hebben moeite met de hitte, ook dieren hebben het erg warm. Bij het dierencentrum Achterhoek in Doetinchem stijgt de temperatuur in het gebouw al snel, waardoor medewerkers voorzorgsmaatregelen moeten nemen om de dieren het zo aangenaam mogelijk te maken.