gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Ligt Ulft in de Liemers? Gijs Wilbrink onderzoekt het in nieuw boek

5ba1cc339b7af59f9261ca28e0fed342

Nadat zijn succesvolle debuutroman 'De Beesten' in 2022 verscheen, is deze maand het tweede boek van schrijver Gijs Wilbrink uitgekomen. In het boekje 'Strangwater' onderzoekt hij door middel van een wandeling langs de Oude IJssel of de plaats waar hij is opgegroeid, Ulft, in de Achterhoek of Liemers ligt.

Bart Sollman |  | Aangepast op
Wie het boekje in handen heeft, ziet gelijk een schril contrast met 'De Beesten'. Waar dat boek bijna de 400 pagina's aantikt, komt 'Strangwater' net aan tachtig pagina's. Het gevoel van aan één ruk uit willen lezen komt wel overeen. Bijkomend voordeel: bij het nieuwe boek is dat dan ook mogelijk. In het ideale geval neem je het zelf mee op een wandeling langs de Oude IJssel. Qua formaat past het boek in je zak en op een steiger in het zonnetje aan het water heb je het zo uit.

Het boek is een feest der herkenning voor mensen die ergens tussen Doesburg en Gendringen wonen. Wilbrink neemt je namelijk mee langs de hele Oude IJssel, die bij Gendringen Nederland binnenkomt en in Doesburg in de IJssel uitmondt. Het doel van deze wandeling is om zo dicht mogelijk langs het water te blijven lopen. Centraal in het boek staat het thema grenzen. Door mensen uit voornamelijk de Oost-Achterhoek wordt de Oude IJssel de grens tussen de Achterhoek en de Liemers genoemd.

Maar is dat wel zo? Wilbrink groeide zelf op in Ulft. Hij was altijd in de veronderstelling dat dit in de Achterhoek lag. Maar Ulft ligt, net als Gendringen, Wieken, Megchelen en Netterden, aan de 'Liemerse' kant van deze rivier. In zijn wandeling langs de Oude IJssel komt hij naast de grens van streken ook zijn eigen grenzen tegen. En grenzen van percelen, heel veel grenzen van percelen. In de vorm van hekken, prikkeldraad en bos. Bijna ieder privaat terrein is afgeschermd. Wilbrink heeft hier echter lak aan; hij moet en zal zijn doel bereiken. Hij wil niet wijken van de loop van de rivier.

Je hebt het gevoel alsof je met Wilbrink meeloopt. Als je het boek leest, is het alsof hij hardop denkt. Maar hoe heet het gebied tussen de Montferlandse heuvels en de Oude IJssel nu eigenlijk? Daar is hij het nog niet over uit. Maar het bord dat je ziet staan als je vanuit Duitsland Gendringen binnenkomt, verraadt een hoop.

Lees ook

04 Oude IJsselstreek

Oude IJsselstreek onder toezicht gesteld door tekort aan asielopvang

Minister Bart van den Brink van Asiel en Migratie heeft de gemeente Oude Ijsselstreek officieel onder toezicht gesteld. Dat doet de minister bij gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet. Daarmee is Oude IJsselstreek de derde Achterhoekse gemeente die onder toezicht staat.

WhatsApp Image 2026-10-05 at 15.11.17

Brand in container bij afvalverzamelpunt in Doetinchem

Een container met restafval op het afvalverzamelpunt van Buha aan de Havenstraat in Doetinchem is maandagmiddag in brand gevlogen. Niemand raakte daarbij gewond.

brommobiel0

Tientallen brommobielen toeren tijdens eerste 'molentocht' door de Achterhoek

Geen motoren of trekkers, maar tientallen brommobielen toerden afgelopen zaterdag Door de straten van de Achterhoek. Vanuit Beek werd voor het eerst een molentocht georganiseerd, speciaal voor deze kleine voertuigen. De animo bleek groter dan de organisatie vooraf had verwacht.

Boek

Onderzoek brengt herkomst Achterhoekers in kaart: ‘Veel mensen hebben buitenlandse voorouders’

Hoe Achterhoeks zijn de mensen die zich Achterhoeker noemen nu echt? Met die vraag ging onderzoekers Natalya Staring en Willem Willemsen van het ECAL een paar jaar geleden aan de slag voor het boek 'n Kommen en gaon. In hun zoektocht naar de herkomst van Achterhoekers stuitten ze op opvallende verhalen. Zo blijkt er een bijzondere link tussen Terborg en Suriname en hebben veel Achterhoekse families Duitse wortels.

Kegelclub0

Terborgse kegelclub viert 100-jarig jubileum, toekomst blijft onzeker

Het is een bijzonder jaar voor kegelclub Alle Negen uit Terborg, want de vereniging bestaat honderd jaar. Sommige leden staan zelfs al meer dan een halve eeuw op de baan. In al die jaren zijn er heel wat kegels omgegooid, maar de sportieve prestaties zijn lang niet het belangrijkste.

gldvrouwengra

De Graafschap Vrouwen wint ruim van AZ en klimt naar de zesde plek

De Graafschap Vrouwen heeft zondag met een ruime 3-0 gewonnen van AZ. De ploeg stijgt daardoor in de ranglijst van plek acht naar zes, een plek waar veel van de spelers minimaal hopen te eindigen.