gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Krimpende Achterhoek te zien in het theater

86c46ca60f9118255a1998b38d730d7c
Redactie REGIO8 |
"Alle toneelspelers wonen in de Achterhoek en weten welke gevolgen krimp met zich mee brengt. Ze willen het publiek uitdagen om positiever te denken", vertelt schrijver Jan Freriks aan Omroep Gelderland. Freriks schreef het toneelstuk over het onderwerp. "Jongeren trekken hier weg omdat er geen woningen meer gebouwd worden. En wat moet je hier ook als er alleen maar een stelletje ouwelui woont die hun tijd afwachten?." In het toneelstuk wil hij duidelijk maken dat inwoners wel wat kunnen doen. "Ik vind het heel erg dat we een krimpgebied zijn, maar wat ik nog erger vind is dat we het ons laten gebeuren. Mensen zeggen tegen ons 'jullie zijn krimp' en wij zeggen alleen maar oké meneer." De frustratie is in de ogen van Freriks te lezen. "Hoezo? We moeten opstaan, we moeten tegen de stroom ingaan, want dit kan niet", legt hij uit.

Het toneelstuk gaat over een dorp dat leeg loopt, jongelui gaan studeren en komen niet meer terug. Voor jongeren die blijven is er te weinig perspectief. De bevolking wordt relatief steeds ouder. ‘Krimp’ roept de overheid. Dan komen de beleidsplannen en subsidies. Maar wat betekent dit voor het Dorp. Hier heerst een verlammende sfeer. Dat moet anders, de inwoners willen hun eigen toekomst bepalen. Ze gaan met elkaar op zoek naar nieuwe mogelijkheden en kansen. Het stuk gaat vrijdagavond in première in de DRU Cultuurfabriek in Ulft. Daarna is het ook te zien op 27 oktober en op 2 en 3 november.

Foto: Omroep Gelderland

Lees ook

WhatsApp Image 2026-10-02 at 14.30.52

Fietser overleden na aanrijding in Doetinchem

Een fietser is overleden na een aanrijding op de Varsseveldseweg in Doetinchem. Een traumahelikopter is opgeroepen en landde in een nabijgelegen weiland, maar hulp mocht niet meer baten.

VB_FCEIGRA10

De Graafschap wil doorpakken in Eindhoven, Kwint aast op eerste treffer

Na de overwinning op FC Den Bosch op De Vijverberg hoopt De Graafschap zaterdag tegen FC Eindhoven de weg omhoog verder in te slaan. De Superboeren wonnen twee van hun laatste drie wedstrijden en trainer Thomas Duivenvoorden merkt dat het vertrouwen binnen zijn ploeg steeds verder groeit.

DiesmeToren10

Zes miljoen nodig voor Diemse toren: ‘Icoon moet behouden blijven’

Bijna zes miljoen euro is nodig om de Didamse Mariakerk en de bijbehorende toren te restaureren. De actie ‘Red de Diemse Toren’ wordt vrijdagavond officieel afgetrapt. Initiatiefnemer Ted Kok hoopt dat inwoners en bedrijven uit Didam de schouders eronder zetten.

Grens Suderwick Duitsland 2025

Achterhoek legt Duitslandplannen vast: goede buren, één koers

Het ligt niet aan de contacten met de Duitse partners. Die zijn goed. “Nederlandse en Duitse bestuurders weten elkaar snel te vinden”, zeggen Duitslandcoördinatoren Andrea Arens en Miranda van Balveren. Wat tot dusver ontbrak, was een gezamenlijke koers: één document waarin de acht Achterhoekse gemeenten vastleggen welke onderwerpen in de samenwerking met Duitsland voorrang krijgen.

WhatsApp Image 2026-10-02 at 10.55.02 (1)

Weerboer Gerrit Vossers voorspelt een bewolkt maar aangenaam weekend

Gerrit Vossers neemt iedere vrijdag voor De Gelderlander en REGIO8 de weersvoorspellingen voor het weekend in de Achterhoek en Liemers door. Vanuit Silvolde voorspelt Gerrit een aangenaam weekend.

Derksen_Geld2

Montferland betaalt werkende wethouder bijna 2.000 euro per maand aan wachtgeld

Montferland betaalt wethouder Jeanette Derksen bijna 2.000 euro per maand aan wachtgeld, terwijl ze gewoon actief is als wethouder. Derksen is na de gemeenteraadsverkiezingen minder gaan werken: van 100 naar 80 procent.