gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Ulft, Nederland
Terug

Hindernissen niet hoger dan één meter: planfout zet survivalvereniging in Zelhem klem

03e9476f7b73d993851b23b4f68760df.jpg

Het bestuur van de Zelhemse survivalvereniging Jan in ’t Touw zit met hun handen in het haar. Door een weeffout in het omgevingsplan van de gemeente Bronckhorst mogen hun hindernissen niet hoger zijn dan één meter, en dat kan na 32 jaar het einde van de survivalvereniging betekenen. Met een handtekeningenactie hoopt de vereniging in leven te blijven.

Viggo Zweverink |  | Aangepast op
“Wij hebben in juni 2015 zelf een perceel gekocht. Op dat perceel zit de bestemming agrarisch en natuur. Als toevoeging staat erbij dat daar survivalactiviteiten mogen plaatsvinden”, laat voorzitter Frank Postma weten. Ondanks deze toevoeging, is er een fout in het omgevingsplan geslopen, die jarenlang onopgemerkt bleef. De maximale hoogte van een ‘bouwwerk geen gebouw zijnde’, mogen op het perceel van Jan in ’t Touw één meter hoog zijn.

“Als je een hindernis hebt met balken die op de grond staan, dan is dat een ‘bouwwerk als geen gebouw zijnde’”, laat Postma weten. “Dat heeft een buurtbewoner ontdekt, hij heeft dat doorgegeven aan de handhaving. Zonder die hindernissen kunnen wij niks.” De survivalvereniging heeft nu nog een klein jaar om de hindernissen te reduceren tot één meter, of de boel in te pakken. En dat is precies waar het wringt.

Pijnlijk
Survivalhindernissen horen meerdere meters hoog te zijn, omdat deelnemers zich eraan optrekken, overheen klimmen en eronderdoor kruipen. Dat zulke standaardobstakels volgens het plan niet hoger mogen zijn dan één meter, maakt de situatie direct pijnlijk zichtbaar.

Door de kromheid van deze situatie hoopte Postma dat de gemeente Bronckhorst wel mee zou willen werken aan hun verzoek voor een ontheffing. “Dat verzoek is afgekeurd op basis van ‘natuurwaarden’”, aldus Postma. “Zelfs na gesprekken die wij vooraf met een gemeenteambtenaar hebben gehad was er geen enkele aanleiding dat dat verzoek afgekeurd zou worden."

Natuurwaarden
Toelichting over wat deze ‘natuurwaarden’ inhouden krijgt Postma niet. De desbetreffende ambtenaar is een dag later weggegaan. “Wij willen dit graag opgelost hebben, wij bestaan al meer dan 32 jaar. Wij houden kinderen weg van mobieltjes, ze kunnen zondagochtend hier lekker ravotten en smerig worden, in de hindernissen klimmen”, aldus Postma. “Dat kan dadelijk niet meer.”

Op een vraag aan de gemeente Bronckhorst wat deze ‘natuurwaarden’ inhouden, reageren zij het volgende: ‘Het gaat om een locatie in een specifiek gebied met natuurwaarden, waarbij ook andere overheden betrokken zijn (provincie). We gaan in overleg met de club en willen met de betrokken partijen de ontstane situatie verder onderzoeken.’

De gemeente Bronckhorst laat weten dat het een complexe zaak is, maar dat ze met de betrokken partijen de ontstane situatie verder willen onderzoeken.

“Waarom verbaast mij dat niet”, reageert de voorzitter van Jan in ’t Touw.

Om aandacht te vragen voor deze kwestie heeft de vereniging een petitie opgezet, die 2300 keer ondertekend is.

Lees ook

Sluiting stadsmuseum_burgemeesters OIJ-MO_EM_8012.JPG

Drie vrouwelijke burgemeesters als rolmodel in de grensstreek

De tentoonstelling over de vijf invloedrijkste vrouwen van ’s-Heerenberg is ten einde en daarmee ook een tijdperk voor het stadsmuseum in de ruimte van horecazaak De Gracht. Drie vrouwelijke burgemeesters uit Montferland, Oude IJsselstreek en Emmerich am Rhein sloten de expositie af. Een symbolisch moment: waar eeuwenlang de (graaf)Heeren van Bergh de macht hadden in deze grensstreek, staan nu burgervrouwen aan het roer.

WhatsApp Image 2026-03-16 at 22.29.15.jpeg

Man komt hard ten val met fiets in Doetinchem

Een man is maandagavond op de Houtsmastraat in Doetinchem hard ten val gekomen met zijn fiets. Meerdere hulpdiensten kwamen ter plaatse.

DebatOIj0.png

Negen partijen op stemformulier Oude IJsselstreek, één nieuwkomer

Inwoners van de gemeente Oude IJsselstreek kunnen woensdag uit negen partijen kiezen. Het gros van deze partijen staat al jaren op het stembiljet. Er is één nieuwkomer: Burgers op 1 van Herman Vreeman. Een rondje langs de velden.

STILL DEBAT LOCHEM0.jpg

KIJK | Verkiezingsdebat Lochem gemeenteraadsverkiezing 2026

De acht lijsttrekkers van de gemeente Lochem zijn maandagavond met elkaar in debat gegaan in het gemeentehuis in Lochem. In aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen debatteerden ze over de sportaccommodaties, de groei van de gemeente en het azc-vraagstuk. Kijk hier het REGIO8-verkiezingsdebat van de gemeente Lochem terug.

Feuerwehr4.jpeg

Brandweerkorpsen uit Vreden en Südlohn-Oeding krijgen Winterswijkse prijs

De goede samenwerking tussen brandweerkorpsen in het Duits-Nederlandse grensgebied is beloond met de Beste Noaberprijs van de gemeente Winterswijk. De prijs ging dit jaar naar de brandweerkorpsen uit Vreden en Südlohn-Oeding. Zij werken al lange tijd nauw samen met de Brandweer Winterswijk.

lochem gemeentehuis0.jpg

Lijsttrekkers Lochem maandagavond in debat bij REGIO8

REGIO8 organiseert in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag 18 maart debatten in haar kerngemeenten. Als laatste gemeente is maandagavond Lochem aan de beurt bij de streekomroep. Het debat is vanaf 19.30 uur live te volgen via het tv-kanaal van REGIO8.